Zeki Sarıbekir : Avrupa Türk ambalajını seçti

Zeki Sarıbekir :Avrupa Türk ambalajını seçti

Zeki Sarıbekir Türkiye’den 191 firma, Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen dünyanın en büyük paketleme ve ambalaj fuarı Interpack’e katıldı. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, “Fuarlarımız bu sergiye büyük ilgi gösterdi, Çin’den boş ambalajlar pahalıya mal oluyor ve Avrupa’ya uzun süre dayanacak olan diğer birçok sektörden daha az rekabetle karşı karşıyayız” dedi. Türkiye Avrupa ile yakınlık ve aynı mevkiden faydalanıyor Avrupa’da kabul gören bir ambalaj endüstrisine sahibiz “dedi.
AVRUPA TERCİH EDİLEN TÜRK PAKETLEME
Fuarda 191 Türk şirketine 5-10 Mayıs tarihleri arasında açılan bir standın bulunduğunu bildiren Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, Türkiye’nin bu yıl furoya katılan ülkeler arasında dördüncü sırada yer aldığını söyledi. Fuarı değerlendiren Sarıbekir, 100’den fazla ziyaretçinin dünyanın en büyük ambalaj fuarını ziyaret ettiğini söyledi.
Zeki Sarıbekir, Avrupa’ya yakın bir ülke olmanın getirdiği avantajın “Şirketimiz bu fuara büyük ilgi gösterdi çünkü bu ülkelerdeki en büyük patente sahibiz” dedi. Bugün TIR ile Avrupa ülkelerine ambalaj malzemeleri gönderebiliriz 3 gün içinde istiyoruz … Diğer birçok sektörden daha az rekabetle karşı karşıyayız Çin’den boş ambalajlar pahalıya mal oluyor ve Avrupa’ya uzun süre kalıcı oluyor. Ulaştırmada hava koşullarında sık sık değişiklikler olması nedeniyle kalite sorunları var. Avrupa’nın yakınında ve aynı mevsimden faydalanarak Avrupa’da kabul gören bir paketleme sektörüne sahibiz “dedi.
INTERPACK TÜRKİYE’NİN GELECEKTİR
ASD Başkanı Sarıbekir, sektörün 100 binin üzerinde istihdam sağladığını şöyle anlatıyor: “Teknolojide gelişme kaydedilmesine rağmen, görme ve dokunma duyurularına ışık tuttuğumuz için fuarları destekliyoruz, Mısır, İran ve Dubai gibi bölgesel fuarlara katılıyoruz. Dördüncü katılımcı ülke Interpack’te 191 şirketle 733 şirketle Almanya, 451 şirketle İtalya ikinci, 285 ile Çin üçüncü oldu. Ardından Hollanda 122, ABD 111, Fransa 106, Hindistan 91, İspanya 89. Biz Türkiye’nin ambalaj sektöründeki gücünü buradan anlayabiliyor.
METAL AMBALAJ İHRACAT 250 MİLYON DOLAR
Aynı zamanda, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçı Birlikleri (IDDMİB) yönetim kurulu üyesi olan Zeki Sarıbekir, sektörün ihracat potansiyelini de değerlendirdi. Sarıbekir, Türkiye’den ihraç edilen paketlerin başında plastik, metal, esnek ve kağıt paketlerin geldiğini söyledi. “Dedi. Sarıbekir, metal ambalajın bir ülke olarak iyi durumda olduğunu belirterek,” En son teknoloji çok yüksek, baskı kalitesiz. Bunun için Avrupa’da iyi fiyatlarla tedarikçi olabiliriz. Sektör en yüksek ciroya sahip plastik üretiyor. Metal ambalaj ikinci sırada. IDDMİB verilerine göre, 250 milyon dolarlık metal ambalaj ihracatı var. SARTEN şirketi olarak 85 milyon dolar ihraç ediyoruz. Buna ek olarak, Türkiye’deki müşterilerimize verdiğimiz kutular dolduktan sonra ihraç edilmektedir. Onlarla birlikte ihracat milyarlarca dolar değerinde. Bu yılın ihracatı, geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 10 arttı. Avrupa’ya olan ihracatımızın yüzde 60’ının farkındayız. Kalite, hız ve uygun fiyatlar Avrupa’yı cezbeder. Mesafe uzaklaştıkça, ambalajın satışı zorlaşıyor. Firmalar 2-3 gün içinde ürün sahiplerine ulaşmak istiyor. Dolayısıyla, yakın bir konumda olmanız çok önemlidir.
AFRİKA GELECEKTİR
Zeki Sarıbekir, özellikle gelişmekte olan ülkelerde soğuk zincir olmadığından, metal paketlemenin gıdanın yemeğe taşınmasında en sağlıklı ve en ucuz yol olduğuna dikkat çekti. “Soğuk zincir ve süpermarketler geliştikçe hayat boyu daha kısa olan farklı ambalaj türleri de devreye sokulabilir.Tenekli kutulardan bir kutu konserve, hamur veya yağ, Afrika’ya veya Sibirya’ya +40 dereceden herhangi bir sorun yaşamadan gidebilir – 40 derece üç ya da dört yıldır.Avrupa bu alanı umut veriyor.Afrika, doğal gaz ve petrol ürünlerini satarken büyüyecek Kuzey Afrika, Mısır, Cezayir ve Fas’taki güçlüyüz.Kaliteli kalitemiz ve uygun fiyatımızla gideceğiz Güney Afrika politikası “dedi.
Metal Ambalajlı Ortamı ve Yerli Ambalaj Endüstrisi Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir, metal paketlemenin doğada tamamen geri dönüştürüldüğünü şöyle anlattı: “Metal ambalaj, yeryüzünde 3 yıl paslanıyor Metal, yerden gelen ve yere inen bir pakettir. Çevreye duyarlıdır.Gıda, kozmetik, basınçlı kap, içecek kutuları, endüstriyel kimyasallar ve tehlikeli maddelerde kullanılmaktadır.Dünya ticaretini daha fazla veren bir pakettir Dış ticaret, yerli firmalarımız Erdemir’den hammadde satın almaktadır. Avrupa’ya, Ortadoğu’ya, Rusya’ya ve Türkiye’ye yakın boş ambalajların yanı sıra yerli firmalara ürün satıyoruz.”