Yerli Otomobil için Eylül’de zirve düzenlenecek

Ankara Ticaret Odası (ATO), Eylül ayında Türkiye’nin ilk “Yerli Otomobil Zirvesi”ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. ATO-OSTİM iş birliğiyle gerçekleştirilecek zirvede, konunun tüm tarafları bir araya getirilecek.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran,  “Yerli üreticilerimiz olağanüstü işler yapıyor. Gerektiği gibi desteklenirse yerli otomobil hayal değil” dedi.

ATO Başkanı Baran, OSTİM Başkanı Orhan Aydın’ın daveti üzerine gittiği OSTİM’de önce Orhan Aydın’ın misafiri oldu, ardından da Aydın’la birlikte savunma, uzay, havacılık ve makine sanayisine yönelik teknoloji, özgün sistem ve cihazlar üreten işletmeleri ziyaret etti.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLE OSTİM’DE TUR

Türkiye’nin ilk yerli imalat elektrikli küçük arabalarını üreten Oskar Makina‘yı ziyaret eden, ATO Başkanı Baran, burada elektrikli otomobille tur attı. ODTÜ’de öğrenci iken geliştirdiği elektrikli araç projesini 10 yıl önce hayata geçirdiğini, fabrika içinde malzeme ve insan taşımada kullanılmak üzere 3 adet elektrikli araç ürettiğini anlatan firma sahibi Aydın Cömert, “Türkiye’de gerçekçi bir proje ile elektrikli otomobil yapılabilir, yapılmalı. Ancak stratejisini belirlemek lazım. Tüketicinin alım gücüne uygun bir araba üretmek zorundayız. Otomobil üretebiliriz. Sorun teknik değil strateji” dedi.

 

OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NİN İLK KİTABI ATO’DAN

Kuruluş hazırlıkları devam eden OSTİM Teknik Üniversitesi hakkında da bilgi alan Baran, OSTİM Başkanı Aydın’a ATO’nun yayınladığı “Türk Ticaret Yıllığı” adlı kitabı hediye etti. Aydın, ATO Başkanı’nın hediye ettiği kitabın OSTİM Teknik Üniversitesi kütüphanesinin raflarına konulacak ilk kitap olduğunu söyledi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO ve OSTİM iş birliğiyle eylül ayında “Yerli Otomobil Zirvesi” gerçekleştireceklerini, zirveye ilgili tüm tarafların davet edileceğini belirterek, “Yerli̇ üreti̇ci̇leri̇mi̇z olağanüstü i̇şler yapıyor. Gerektiği gi̇bi̇ destekleni̇rse yerli̇ otomobil hayal değil, Üreten ve ticaret yapan kesimler olarak safları sıklaştıralım. OSTİM’deki üreti̇m potansiyeli̇ umut veri̇yor. Bi̇z her zaman OSTİM’in yanındayız.” dedi.