World Tourısm Forum Afrika’da gerçekleşti

Antalya, Moskova ve İstanbul’da düzenlenen ve büyük ses getiren World Tourism Forum zirvelerinin ardından, turizmin liderleri Gana’nın başkenti Akra’da bir araya gelerek, Afrika’nın turizm potansiyelini değerlendirdi.

Gana Devlet Başkan Yardımcısı Mahamudu Bawumia; Gana Kültür ve Turizm Bakanı Catherina Afeku ve World Tourism Forum Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Bağcı’nın açılış konuşmalarını yaptığı zirve ilk kez ülkenin pek çok önemli ismini bir araya getirdi.

Gana Devlet Başkan Yardımcısı Mahamudu Bawumia zirvenin açılışında yaptığı konuşmada; Ganayı Dubai, Yunanistan ve Karayip Adaları gibi popüler destinasyonların arasına yazdırmak istediklerini belirtti. Gana’yı ziyaret etmek isteyen turistlerimizin konuksever, güvenli ve politik açıdan istikrarlı bir ülkeye gelmeleri için çalışıyoruz. World Tourism Forum Africa Summit bunun için bulunmaz bir fırsat. Burada konuşulacak konular Afrika’nın geleceği için de önemli. Bu fırsatı iyi kullanmak istiyoruz .Gana’nın, milyar dolarlık turizm sektöründen hak ettiği payı alması için çok çalışmalıyız. Gana’yı değerli projelerle Batı Afrika’nın önemli bir merkezi haline getireceğiz. Turizm Gana’da bir çok iş olanağı oluşturuyor. Gana’nın büyümesine turizmin yüzde 3 katkısı var. Turizm alt yapısına önem veriyoruz. Birçok yatırım yapıyoruz. Dünyadaki turizm endüstrisinden pay almak için daha çok çalışmamız lazım. Afrika ülkelerinin, turistlerin ülkelerini ziyaret etmelerini kolaylaştıracak önlemler alması gerekiyor.” dedi.

Turizm dünya barışı için çok önemli

World Tourism Forum Yönetim Kurulu Başkanı Bulut Bağcı yaptığı açılış konuşmasında; “World Tourism Forum uluslararası bir proje haline geldi. Turizmi dünya barışı için çok önemli buluyoruz. Turizmin ilerlemesi ve kültürlerin birbirini daha yakından tanıması, ırkçılık ve nefret gibi suçların da önüne geçecektir. Dünya’nın pek çok farklı destinasyonunda World Tourism Forum gerçekleştirildi. Gana ise Afrika kıtasındaki ilk ülkemiz. Gana ekonomik ve politik olarak gelişmiş bir ülke. Demokratik bir ülke olması ise Gana’yı Afrika’nın yıldızı yapıyor. Gana’ya birçok yatırımcıyla geldik. Pazar araştırması ve otel, acente gibi alanlarda yeni yatırımlar için çalışmalar yapacaklar. Zirve yaptığımız diğer ülkelerdeki acentalar Türkiye’ye çok sayıda turist getiriyor. Söz konusu kişilerin Gana’ya da turist getirmesi için çalışmalar yapılması gerekiyor.” dedi.

Gana turizminin yüzde 5,1 büyümesi lazım

Gana Kültür ve Turizm Bakanı Catherina Afeku ise yaptığı konuşmada turizmin Afrika’nın gelişimi ve ilerlemesi için çok önemli bir noktada olduğunu kaydetti:

Forumun buna katkı sunacağını anlatan Afeku, “Gana’nın kültürü ve güzellikleri ülkemizi Batı Afrika’nın popüler destinasyonlarından biri haline getiriyor. Gana’nın kültürel ve turistik gelişimini teşvik edecek yatırımlar için buradayız. 2017’den 2027’e kadar Gana turizminin yıllık 5,1 büyümesi bekleniyor.