TÜRSAB’dan Booking.com duyurusu

TÜRSAB, Booking.com davası ile ilgili duyuru yaparak, üyelerinden söz konusu internet sitesi nedeniyle reklam, pazarlama, satış, rekabet, müşteri kaybı ve acentacılık faaliyeti anlamında uğranılan tüm zararlara ilişkin belgeler ile konuyla alakalı başkaca sair belgelerin, birer suretinin 20 NİSAN 2018 tarihine kadar ilgili mahkemeye verilmek üzere birliğe ulaştırmalarını istedi.

TÜRSAB’dan Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya imzasıyla yapılan duyuru şöyle:

Değerli Üyemiz;

Malumunuz olduğu üzere www.booking.com adresli internet sitesi aleyhine, Birliğimize üye acentalarımızın yoğun gelir kaybından ve adı geçen sitenin yarattığı haksız rekabetten kaynaklanan şikayetler doğrultusunda; Birliğimizce 04.12.2015 tarihinde İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. Sayılı dosyasından açılan dava halen devam etmektedir.

Sayın Mahkemece 29.03.2017 tarihinde verilen İhtiyati Tedbir kararı gereğince ise dosyada adı geçen site yetkililerinin; ‘‘…ww.booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulması…’’ için ihtiyati tedbir kararı verilmiş olup, ihtiyati tedbir kararı halen devam etmektedir.

Ancak Mahkemenin 07.03.2018 tarihinde gerçekleşen celsesinde, oluşturulan ara karar ile, davacı Birliğimizden;

Davalının‘‘…ACENTALIK FAALİYETİ NEDENİYLE ÜYELERİMİZİN  UĞRADIKLARINI İDDİA ETTİKLERİ GELİR KAYIPLARINA İLİŞKİN TÜM BİLGİ VE BELGELERİN (REKLAM, REKABET, ACENTACILIK FAALİYETİ VE VERGİSEL YÖNDEN ŞİRKETLERİN UĞRADIĞI ZARARLARIN BİLİRKİŞİ MARİFETİYLE  TESPİTİ İÇİN) KESİN SÜRE İÇERİSİNDE DOSYAYA SUNULMASI İSTENMEKTEDİR.

Sayın Üyemiz;

Siz Birlik üyelerimizin desteği ile davanın şekillenmesini ve haklı hale gelmemizi sağlamak amacı ile;

-2012-2013-2014-2015-2016-2017 SENELERİNE AİT KAR VE ZARARLARI GÖSTEREN BİLANÇO,VERGİ LEVHALARI’nın TASDİKLİ BİRER SURETİNİN;

-SÖZ KONUSU İNTERNET SİTESİ NEDENİYLE REKLAM, PAZARLAMA, SATIŞ, REKABET, MÜŞTERİ KAYBI VE ACENTACILIK FAALİYETİ anlamında uğranılan tüm zararlara ilişkin belgeler ile konuyla alakalı başkaca sair belgelerin, birer suretinin 20.NİSAN 2018 tarihine kadar Mahkemesine verilmek üzere Birliğimize ulaştırılması için gereğini rica ederiz.

Saygılarımızla.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.