Turizmde rekor yaşanıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen Turizm İstişare Kurulu Protokol İmza Töreni’ne katıldı. 

Törende konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, bu yıl Türkiye’nin yaklaşık 40 milyon turisti ağırlayacağını söyledi.

Turizm İstişare Kurulu’nun, turizm sektörüyle ilgili elini taşın atına koyan, sektörün daha ileriye gitmesi için mücadele eden, emek veren, gayret sarf eden kuruluşların hepsinin bir araya geldiği bir platform olduğunu belirten Bakan Numan Kurtulmuş,  “Oturup sorunları müzakere etmek, bu sorunlara çözüm yaklaşımlarını beraber tespit etmek, bunlarla ilgili olarak ortaya çıkacak fikirleri geliştirmek, Türkiye turizminin stratejik bir sektör olarak gelişimine katkı sağlayacak fikirleri projeleri hepberaber olgunlaştırmak konusunda değer verilecek bir platform oluşturuluyor.” dedi.

Turizmin, bütün dünya için en önemli sektörlerden birisi haline geldiğini aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, önümüzdeki on yıllarda da dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden birisi olacağını vurguladı ve şunları söyledi: 

“Turizm, niteliği ve gelişme potansiyeli itibariyle ve neredeyse tamamına yakını yerli olma özellikleriyle Türkiye’nin stratejik bir sektörüdür. Turizm sektörünün gelişmesiyle birlikte Türkiye’nin cari açığı da düşmeye devam edecektir. Dolayısıyla turizm, sadece eğlence ve hoş vakit geçirme sektöründen ibaret değil, bizim gibi gelişme hedefleri son derece açık ve büyük olan ülkeler için önemli bir stratejik endüstridir ve o ülkelerin yapısal ekonomik sorunlarından birisi olan cari açıklarını gidermek için de tabiri caiz ise ilaç mahiyetinde bir sektördür. Turizm sektörü, bu anlamda, yeni dönemde kazanmış olacağı bu perspektifle hem kendisini daha ileriye taşıması hem Türkiye ekonomisinin gelişmesi, kalkınması ve cari açığını ortadan kaldırmak için sonuç vermesi bakımından önemlidir.”

Turizm sektörünün geçen yıl rakamlarıyla büyük bir potansiyele ulaştığını ve bu yıldan itibaren Türkiye’nin cari açığını tek başına kapatmaya gücü yetebilecek önemli bir sektör olacağının altını çizen Bakan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Rakamlar gösteriyor ki, bu yıl 40 milyona yakın turisti Türkiye’de ağırlayacağız, geçen yılın 26,5 milyar dolarlık turizm gelirini de bu yıl 32 milyar dolara çıkaracağız. İlk üç ayın rakamlarına göre Türkiye’ye Ocak-Şubat-Mart aylarında 5 milyon 138 bin yabancı ziyaretçi gelmiştir. Bu geçtiğimiz bütün yılların rekorudur. Geçtiğimiz yıla göre de ilk 3 ay rakamlarını kıyasladığımız zaman yaklaşık yüzde 36’lık bir artıştır.  Dolayısıyla böyle güzel bir modu yakalamışken, güzel bir evreye geçilmişken ve adımlarımızı daha stratejik atmaya başlamışken moral bozucu ya da kafa karıştırıcı sözlerden özellikle sektör temsilcileri olarak kaçınmamız ve sektörün realiteleri içerisinde bunlara cevap vermemiz lazım. Türkiye turizmi doğru bir yolda ilerliyor, her şey Türkiye için. Hepimizin başarılarının arkasındaki ortak paydamız Türkiye’nin başarısıdır. Ortak çıkarımız Türkiye’dir. Her şey Türkiye için, her şey Türkiye’nin geleceği için. Adlarımız farklıdır ama hepimizin soyadı Türkiye’dir.”

Konuşmaların ardından, turizm sektörünün sürdürülebilir gelişimi ve istikrarlı büyümesi için bir turizm master planının oluşturulmasına öncülük etmek, ‘Türkiye’ markasını güçlendirmek, yurt içinde ve dışında tanıtım, pazarlama faaliyetlerini birlikte gerçekleştirmek, turizmi, ekonominin verimli bir sektörü haline getirecek politikalar üretmek, turizmin ülke ekonomisi, bölgesel kalkınma, toplam refaha olan katkısını arttırmak gibi hedeflere odaklanan Turizm İstişare Kurulu’nun oluşturulması için gerekli protokol sektöre yön veren dokuz kurum ve kuruluşun temsilcilerince imzalandı.