Travel Turkey İzmir–Turizm Fuar ve Kongresi kapılarını ziyaretçilere açtı

Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından Travel Turkey İzmir–Turizm Fuar ve Kongresi kapılarını ziyaretçilere açtı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesi ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri A.Ş. (İZFAŞ) iş birliğiyle gerçekleştirilen fuarın açılışı Bakan Numan Kurtulmuş tarafından yapıldı.

Ukrayna Ekonomik Gelişmeler ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv’in de katıldığı açılışta bir konuşma yapan Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin başarılı fuarlarından biri olduğunu ifade ettiği Travel Turkey 2017 Turizm Fuarı’nın gelecekte daha da ilerleyerek, alanının en önemlisi olacağının altını çizdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin turizmde elinin son derece rahat olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye dünyada başka hiçbir ülkenin sahip olmadığı zenginliklere sahip olan bir ülkedir.” dedi.

2018 yılının Troia Yılı olarak kutlanacağına konuşmasında yer veren Bakan Kurtulmuş, bu vesileyle, buranın bir dünya markası olarak gündeme geleceğini söyledi.

Travel Turkey 2017 gibi fuarların aslında sadece yurtdışı tanıtım yapmadığına da işaret eden Bakan Kurtulmuş, bu tür fuarların değerlerimizi daha iyi tanımamız için bir fırsat olduğunu kaydetti.

Turizmi yeni dönemde stratejik bir sektör olarak kabul ettiklerini belirten Bakan Numan Kurtulmuş, turizmi çeşitlendirmek ve tüm yıla yaymak zorunluluğunda olduklarının altını çizdi.

Türkiye’nin yaşamış olduğu krizlerle, turizminin geri gittiğini ifade eden Bakan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“O defter kapandı. 2016 yılında dip noktaya gelmiş olan Türkiye turizmi bugün fevkalade iyi bir noktaya geldi. İlk 10 ayda Türk turizminin turizm rakamları son derece sevindirici bir noktadadır. Bu yıl bitiminde de 31,4 milyon turist, 26 milyar dolar turizm geliri elde edilecek.”

Yeni Pazarlar 

Türkiye’nin geleneksel pazarlarının yeniden canlandığını sözlerine ekleyen Bakan Kurtulmuş, dünyanın yeni pazarlarına açılacaklarını söyledi.

Çin, Hindistan, Endonezya, Güney Kore, Malezya, Japonya gibi ülkelerle yeni pazarlar geliştireceklerine vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, “Bu altı ülke başlı başına dünya nüfusunun yarısına sahip, son derece zengin bir ekonomik gücü olan ülkelerdir.” dedi.

Kültür turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, gastronomi turizmi, dağ sporları, yaylar ve kış sporları gibi turizmde ürünleri çeşitlendirip, dünya turizminde marka ülke olmaya devam edeceklerini kaydeden Bakan numan Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Turizmde sadece gelen turist sayısını değil, aynı zamanda turist başına düşen geliri de hesap etmek durumundayız. Bunun için turist başına düşen 644 dolar olan gelirimizi bin dolar seviyesine çıkarmak için el birliği ile gayret edeceğiz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.