Tatilcilerde deprem korkusu

Ege Denizi‘nde merkez üssü Kos adası ve Datça açıkları olan, Türkiye’nin batı bölgesini de etkisi altına alan 6.3 büyüklüğündeki deprem sonrası bazı tatilciler, tatillerini yarıda keserek sabah ilk uçakla Bodrum’dan İstanbul’a döndü.

Havalimanı Turistler

Bodrum’da 10 santimetre tsunami oluştu

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, dün gece Ege Denizi’nde meydana gelen depremin ardından Bodrum’da 10 santimetre tsunami dalgası ölçüldüğünü bildirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinden yapılan açıklamada, depremin aletsel büyüklüğünün 6,2 olarak ölçüldüğü kaydedildi. Depremin odak derinliğinin yaklaşık 5 kilometre civarında, “sığ odaklı” bir deprem olduğu belirtilirken, sarsıntının Muğla ili ve ilçeleri başta olmak üzere tüm Güney Batı Ege’de hissedildiği aktarıldı.

Bodrum deniz seviyesi istasyonunda 10 santimetre tsunami dalgası ölçüldüğü belirtilerek, “Bodrum ve civarı kıyı bölgelerimizde tsunami gözlenmiştir. UNESCO/Hükümetler arası Oşinografi Komisyonu çatısı altında bölgesel Tsunami Hizmet Sağlayıcı olarak görev yapan merkezimiz deprem sonrasında AFAD‘a ve ilgili uluslararası kurum ve kuruluşlara bölgede tsunami olabileceğine dair tehlike mesajını iletmiş olup, gözlem ve değerlendirmelerine devam etmektedir. Bu depremin bu andan sonra mevcut gözlenen ve ölçümlenen değerlerden daha yüksek bir dalgaya neden olması beklenmemektedir.” denildi.