Sultanahmet’e bahar geldi

İstanbul’da tarihi yarımada eski günlerine dönüyor. Son 2-3 yıldır Arap turistlerle anılan Sultanahmet bölgesi, kalabalık Uzak Doğulu turist gruplarını ve az da olsa Avrupalı turistleri yeniden ağırlamaya başladı. Bölgedeki otelciler de gelecekten umutlu. Yatırımların da arttığına dikkat çeken otelciler, “Fiyatları da Avrupalı turistlerin gelmesiyle az da olsa arttırmaya başladık. 2019 çok daha iyi olacak” dedi.

Turizm sektörü kötü geçen 2016’nın ardından 2017’de toparlanma sürecine girmiş, ülkeye gelen turist sayısında büyük artış yaşanmıştı. Ancak, özellikle pazar çeşitliliğinin az olduğu, daha çok ülkeden turist gelmesi gerektiği ifade edilmişti. Turizm sektörünün bu beklentisi ise 2018’de gerçekleşmeye başladı. Dünyanın en önemli turizm merkezleri arasında yer alan İstanbul’a gelen turistlerde çeşitlilik arttı. 2017 Eylül ayında gittiğimiz İstanbul’da turizmin kalbi konumundaki Sultanahmet’te sadece Arap turistler varken, turistik mekanlar pek de fazla kalabalık değildi.

Ancak bu hafta içerisinde hem akşam hem de sabah saatlerinde gittiğimiz Sultanhamet’te önceki yıllara göre daha kalabalık bir görüntü hakimdi. Ayrıca turist profilinin çeşitlenmeye başladığına da şahit olduk. Yine Arap turist yoğunluğu olsa da özellikle Uzak Doğulu turistlerde bir artış yaşandığına gördük. Uzak Doğulu turistlerin yanında az da olsa Avrupa ülkelerinden gelen turistler de bulunuyordu. Bölgedeki turizmciler Rus turist sayısının da azımsanmayacak derecede olduğunu ifade etti.

İLERİ TARİHLİ REZERVASYON

Son 2-3 yıla göre tarihi yarımadadaki otelcilerin bu yıl daha iyi durumda olduğunu belirten Hypnos Design Otel Genel Müdürü Gürkan Aral, herhangi bir sıkıntı yaşanmaması halinde turist sayılarının daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Nisan ve mayıs ayları için doluluk oranlarının yeterli seviyede olduğunu kaydeden Aral, “Son 3 yıldır ileri tarihli rezervasyon alamıyorduk. Son 3 aydır ise ileri tarihli rezervasyonlar gelmeye başladı. Eylül ve ekim aylarında da doluluklar istenilen seviyede olursa 2019’un çok daha parlak olacağını söyleyebiliriz. Burada Avrupalı turist çok büyük önem arz ediyor. Çünkü kültür turlarında Avrupalı turist daha çok para harcıyor. Hem otelciler hem de esnaf Avrupalı turist sayısının daha çok olmasını bekliyor. Eski parlak günlere Avrupalı turist ile geri dönebiliriz” diye konuştu.

Son 1 yıldır ilk kez bu ay Avrupalı turistin otellerine geldiğini ifade eden Sultanahmet’teki Galley Otelin sahibi Serbay Dereci, “Alman ve Fransız turistler geldi. Avustralyadan bile yeniden gelmeye başladılar. Eski sayıların daha yüzde 15-20’sindeler. Bunların dışında Çinliler’den de yoğun ilgi var. Çin’de Türkiye yılı olmasının etkilerini görüyoruz.

Ancak hala çoğunluk Arap ve Ortadoğulu turistlerde. Bunların dışında Arap asıllı Avrupa ülkeleri ve ABD vatandaşı olan turistler de geliyor. Artan ilgi sayesinde fiyatlarımızı da yükseltmeye başladık. Daha 2015 yılının rakamlarını yakalayamadık ama yaz aylarında 2015 fiyatlarını yakalayabileceğimizi tahmin ediyoruz. Avrupalı turist geçmişteki kadar gelirse fiyatları yükseltmemiz daha kolay olacak” dedi. 

Kaynak:Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.