Sağlık turizminde 50 milyar dolar hedefi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sağlık alanında çok ciddi yatırımlar yapıldığından bahsederek, “Sadece sağlık turizminden 50 milyar dolar gelir elde edeceğiz ve bunu da önümüzdeki 5-6 yıl içinde gerçekleştireceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’nın tarihi ve turistik merkezi Kaleiçi’nde Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde (AGC) basın mensuplarıyla buluştu. AGC Başkanı Mevlüt Yeni’nin karşıladığı Bakan Çavuşoğlu, 16 yıllık Ak Parti iktidarları döneminde Antalya’ya yapılan yatırımlar, devam eden ve hedeflenen projelerle ilgili açıklamada bulundu. Antalya’yı 16 yıldır hiç ihmal etmediklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, yatırımlar ve hizmet konusunda milletvekilleri, teşkilat, büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle yoğun çalışma yürüttüklerini ve devam ettiğini de söyledi.

14 milyon turist

 

Sağlık turizmde 50 milyar dolar hedefi

Sağlıkta 16 hastane açıldığı ve şehir hastanesinin de ihalesinin yapıldığını belirten Bakan Çavuşoğlu, Konyaaltı, Döşemealtı, Aksu, Manavgat ve Alanya ilçelerindeki yeni hastane projelerinden de bahsederek, artık özel sektörle birlikte sağlık turizmi alanında da para kazanmanın zamanının geldiğini dile getirdi. İki yıldır Antalya’da düzenlenen Hestourex Fuarı sayesinde Antalya’nın sağlık turizminde beşincilikten ikinciliğe çıktığını söyleyen Çavuşoğlu, “Türkiye geçen sene 7.5 milyar dolar kazandı sağlık turizminden. 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir diyoruz. Bu sene 40 milyon turiste gidiyoruz, Antalya’da 14 milyona gidiyor. Eğer biz sağlık turizminde bu ivmeyi devam ettirebilirsek, kartopu gibi hızlı şekilde devam ediyor. Ama düzenlemelerle sağlık turizmini desteklememiz lazım. Hem de baştan bunu gayet güzel bir şekilde planlamamız gerekiyor ki gelen turist de memnun olsun, iş kontrolden de çıkmasın, sağlık hizmetlerini iyi verelim, vatandaşımız da bundan olumsuz etkilenmesin. Sadece sağlık turizminden biz 50 milyar dolar gelir elde edeceğiz ve bunu da önümüzdeki 5-6 yıl içinde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Kaynak:DHA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.