Özel jet inişi sırasında düştü… Atatürk Havalimanı’nda korku dolu anlar

Özel bir holdinge ait Cessna 650 Citation 7 tipi,  TC-KON tescilli özel bir jet uçağı, İstanbul Atatürk Havalimanı‘na iniş yaparken düştü.

Kıbrıs’a gitmek için havalanan uçak, iniş takımlarına dair arıza sinyali alınca geri döndü. Edinilen ilk bilgilere göre uçağın iniş yaptığı sırada lastiği patladı, sürüklenmeye başladı ve pist dışına çıktı. Alev alan uçağı havalimanı itfaiyesi müdahale ederek söndürdü.

 Citation 7 uçağı  2 + 9 yolcu kapasiteli ve 4.000 kilometre menzilli.

TC-KON UÇAĞI

Kazada uçakta bulunan 2 pilot, 1 hostes, 1 yolcu toplam 4 kişi yaralandı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: CAN KAYBI YOK

Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakanlığı, kazada can kaybının olmadığını, herkesin kurtarıldığını duyurdu.

Düşen uçağın, Atatürk Havalimanı 3-5 pistinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için kalkış yaptığı, havalandıktan sonra kaptan pilotun, kuleye iniş takımlarında arıza olduğunu söylediği, bunun üzerine kulenin kaptan pilota acil iniş isteyip istemediğini sorduğu, kaptan pilotun önce acil iniş istemediği, Atatürk Havalimanı’na 2 mil kala yardım çağrısı yaptığı, uçağın inmeye çalıştığı sırada da piste vurarak kaza yaptığı öğrenildi.

Cessna 650 Citation 7

Uçağın mürettebat ve yolcuları kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alındı. Edinilen bilgiye göre, uçakta bulunan pilotlar Muzaffer Kütük, Mehmet Mümin Turan ve Hostes Duygu Doğaçay, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Yolcu Mehmet Şahin ise özel bir hastane de tedavi altına alındığı öğrenildi. Hastane’de tedavi altına alınan uçağın pilotları ve hostesin yakınları hastaneye gelerek durumları hakkında bilgi aldı. Ziyarete gelenler arasında şarkıcı ve oyuncu Gökhan Güney ve hostes olan eşi Özlem Güney de vardı. Hostes Özlem Güney’in kaza yapan uçakta bugün uçuşu olduğunu fakat evde işleri olduğu için ertelediği öğrenildi.

Bu da TC-KON sicil kayıtlı uçağına Transponder kayıtları.

TC-KON sicil kayıtlı uçağına Transponder kayıtları.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.