Numan Kurtulmuş:”Yeni dönemde hedef Çin, Hindistan, Japonya”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul-Çırağan Sarayı’nda ekonomi gazetecileri ile bir araya gelerek bakanlığın düzenleyeceği şura ve turizm sektörünün genel gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Turizm Şurası’nın en son 2002 yılında yapıldığını belirten Kurtulmuş ”Şurada kamunun ve özel sektörün bir araya gelecek ve turizmde 3. aşamaya geçecek” dedi.

Türkiye’nin bu dönemdeki öncelikli hedefinin Çin, Hindistan, Japonya gibi ülkeler olduğunu kaydeden Kurtulmuş, ”Bu ülkelerdeki kapıları çalarak turistleri ülkemize çekmeyi planlıyoruz. Bu ülkelerde alım gücü yüksek geniş bir orta sınıf var. Önümüzdeki günlerde Hindistan’dan gelecek 600 tur operatörünü Dalaman’da ağırlayacağız. Bu şekilde zaman zaman sıkıntı yaşadığımız Avrupa pazarında Avrupa pazarında daralmayı da hafifletmek istiyoruz.” şeklinde konuştu. Ayrıca Kurtulmuş Türkiye’yi yalnızca deniz, kum, güneş destinasyonu olmaktan çıkarıp ürün çeşitliliği sağlayacaklarını ve  bu alanda diğer kurumlarla iş birliği içinde olacaklarını söyledi. Kurtulmuş, bu çerçevede Sağlık Bakanlığı ile bir protokol de imzaladıklarını ifade etti.

 

”Turizmi yumuşak güç olarak kullanacağız” 

Dünyanın siyaseten çok karmaşık bir süreçten geçtiğini belirten Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin de bu süreçten ciddi şekilde etkilendiğini kaydetti. Kurtulmuş, ”Bu etkiyi ve oluşan Türk-İslam karşıtlığnı aşmak için turizmi yumuşak güç olarak kullanacağız.” dedi.

”Küresel ve ekonomik şartlara karşı turizme çok ciddi ihitiyacımız var”


”Turizmi artık bir stratejik sektör haline dönüştürerek, Türkiye ekonomisinin çok canlı unsurlarından biri yapmak lazım” diyen Kurtulmuş, Küresel ve ekonomik ölçekli şartlara karşı turizme ve kültüre çok ciddi ihtiyacımız var. Büyük bir zenginliğin üstünde oturuyoruz. Dünyada bu kadar büyük bir tarihi ve kültürel zenginliği olan başka bir ülke yok. Bunu iyi kullanmamız lazım.” şeklinde konuştu.

”İstanbul ve Antalya’da doluluklar yüzde 90’a ulaştı”

2016 yılındaki çöküş noktasının ardından sektörün yukarı doğru bir ivmeye kavuştuğunu ifade eden Numan Kurtulmuş, ”İlk 8 ayda 21 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladık. Yıl sonuna kadar bu sayının 30 milyona çıkmasını hedefliyoruz. İstanbul ve Antalya gibi bazı bölgelerde otel dolulukları yüzde 90’lara ulaştı. Bu çok umut verici” dedi.

”3.3 Milyon Rus, 2.5 Milyon Alman geldi”

Rus turistin Türkiye’de ilk sıraya yerleştiğini hatırlatan Numan Kurtulmuş, ”İlk 8 ayda 3.3 milyon Rus turist ülkemize geldi. Tüm olumsuz propagandalara rağmen Almanya’dan ise 2.5 milyon ziyaretçi ağırladık. Bu, turizmin siyaset ve uluslararası ilişkilerin ötesinde bir alan olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.