“Görünmez duvarları kaldırıyoruz”

Sütlüce Parkı‘na yerleştirilen Manas Heykeli, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov‘un katıldığı törenle sergilenmeye başlandı.

Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov, Sütlüce Parkı‘ndaki Manas Heykeli‘nin açılışındaki konuşmasında, iki halkın dostluğunu pekiştiren Manas Heykeli‘nin İstanbul’da yapılmasının kendileri için çok değerli olduğunu ifade ederek, heykelin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye’nin, bağımsızlığını ilan etmesinden itibaren Kırgızistan’a yardımını esirgemediğini belirten Ceenbekov, “Kırgızistan genç bir devlet, bağımsız olduğunda ilk önce Türkiye destek oldu. O zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Kırgızistan’a gelerek halka hitap etmesi ve ‘Sizi destekleyeceğiz’ demesi Kırgız halkının hafızasındadır. İstikrarlı ekonomisi olan Türkiye, bizden yardımlarını esirgemedi. Biz bunu hiçbir zaman unutmayız.” diye konuştu.

Ceenbekov, “Manas Destanı bizim tarihimiz, kaderimiz. Manas gibi kahramanlarımız Kırgız halkını bugüne kadar korudu ve onların ruhuyla bugüne kadar geldik. İstanbul’da yapılan Manas Heykeli tüm Türk dünyasının kardeşliğinin sembolü olacak. Bu etkinlik iki halkın yakınlaşmasını güçlendirecek ve tarihe yazılacaktır.” dedi.

Ceenbekov, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştiğine işaret ederek, “Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmemizde buna şahit olduk. Türk kardeşlerimiz bizi çok sıcak karşıladı. Bundan sonra ilişkilerimiz daha da pekişecek, güçlenecek.” ifadelerini kullandı.

Numan Kurtulmuş

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da birbirinden binlerce kilometre uzakta olan aynı milletin, iki farklı devletin insanlarının tören dolayısıyla bir araya gelmesinden memnuniyetini ifade ederek, “Aramıza giren bu görünmez duvarları kaldırıyoruz ve inşallah bütün duvarları da kaldırarak daha ciddi bir şekilde kenetleneceğiz, ortak hedeflere doğru yürüyeceğiz” dedi.

Kurtulmuş, Kırgızistan ile ekonomi, turizm, ticaret, eğitim, spor alanında girişimlerin artacağını vurgulayarak, “İki halkın kardeşliğini pekiştireceğiz. Manas Bey sadece Kırgızların değil Türklerin büyük atalarından birisidir. Sadece savaş meydanlarının destanlarını yazan, yazdıran önemli bir şahsiyetin olmasının ötesinde büyük bir yol gösterici, rehber olarak milletine yol göstermiştir. Manas Destanı da şu an dünya dilleri içinde yaşayan en önemli destanların başında gelir. Bütün Türk halklarına büyük bir maneviyat ve güç veren bir destandır. Tarih, medeniyet, kültür başkenti olan İstanbul’da Manas heykelinin yapılmış olması da fevkalade değerli ve anlamlıdır. İstanbul halkı bu heykeli gördükçe Kırgız halkıyla olan dostluğu, kardeşliği hatırlayacak, Türk boyları, soyları arasındaki dostluğu, kardeşliği, iş birliğini hatırlayacak. Buradaki heykel kuru bir heykel olmaktan öte, çok anlamlı bir birlikteliği, beraberliği oluşturacak.” diye konuştu.