Nabi Avcı : Gaziantep o yüzden özellikle Araplar için fevkalade cazip bir turizm destinasyon mekanıdır

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, UNESCO tarafından gastronomi dalında “yaratıcı şehirler” ağına dahil edilen Gaziantep’in 500’den fazla kazan yemeğine sahip olduğunu söyledi. Bakan Avcı,  “Arapların turizm ve tatil tercihlerinde gastronomi önemli bir yer tutar. Gaziantep o yüzden özellikle Araplar için fevkalade cazip bir turizm destinasyon mekanıdır” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı,  “Binlerce yıllık çok farklı kavimlerin zenginliğinden oluşan olağanüstü bir mutfak var Gaziantep’te. Bence Gaziantep, sadece bu özelliğiyle yola çıksa bile tüm Orta Doğu’yu sallamaya yeter.  Gaziantep’te 500’ün üzerinde kazan yemeği var.  Dünyanın hangi ülkesinde 500’den fazla yemek bulabilirsiniz? 500’den fazla yemekle övünen Gaziantep’ten başka bir dünya şehri yok. Kent yeme içme kültüründen doğan çok güçlü bir turizm hamlesi yapabilecek kapasitede. Gaziantep’in bu değeri, bugünden sabaha doğmuş değil. Binlerce yıllık çok farklı kavimlerin zenginliğinden oluşan olağanüstü bir mutfak var Gaziantep’te. Bence Gaziantep, sadece bu özelliğiyle yola çıksa bile tüm Orta Doğu’yu sallamaya yeter. Arapların turizm ve tatil tercihlerinde gastronomi önemli bir yer tutar. Gaziantep o yüzden özellikle Araplar için fevkalade cazip bir turizm destinasyon mekanıdır.” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise 500’den fazla yemek çeşidinin olduğu kentte, topraktan çıkan her ürünle yemek yapılabildiğini söyledi.