Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi’ne doğru

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 9. Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi için gün sayıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce, ilki 1975’te düzenlenen ve 5 yılda bir yapılması gelenekselleşen Kongrenin 9’uncusu, 20-23 Kasım tarihlerinde Ordu’da gerçekleştirilecek.

Ulusal ve uluslararası sosyal bilimler camiasında önemli bir yeri olan Kongre için “halk edebiyatı”, “müzik, oyun ve eğlence”, “gelenek-görenek ve inançlar”, “maddi kültür ve genel konular” ile “somut olmayan kültürel mirasın korunması” alt başlıklarında yurt içi ve yurt dışından toplam 396 bildiri başvurusu yapıldı. Bildiriler, akademisyenler ile konuyla ilgili uzmanlardan oluşan bilim kurulunca değerlendirildi ve 205 bildiri kabul edildi.

Türk halk kültürü araştırmalarına dair verilerin ilgili bilim dallarının  yöntemleriyle ve disiplinler arası yaklaşımlarla derli toplu olarak ele alınmasına, bir arada tartışılmasına olanak sağlaması bakımından önemli bir işlevi yerine getiren Kongreye,  Azerbaycan, Çin, Filistin, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Sırbistan ve Türkmenistan’dan bilim insanları katılacak.

Bakanlığın, Türk halk kültürü ürünlerinin araştırılması, derlenmesi, arşivlenmesi ve çeşitli bilimsel faaliyetler aracılığıyla değerlendirilmesi adına yürüttüğü çalışmaların en önemlilerinden biri olan Kongre, halk kültürü alanında yaşanan son gelişmeler ile araştırmalara dair verileri bir arada tartışmaya olanak sağlayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.