Marmaris’te doluluk yüzde 100’e yaklaştı

Kurban Bayramı nedeni ile Marmaris’teki bazı otellerin doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaştığı için satışların durdurulduğu belirtildi.

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkması otel rezervasyonlarını da oldukça hareketlendirdi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı yaptığı açıklamada, turizmde yüksek sezonda oldukları için yoğunluğun yaşandığını; yer sıkıntısının yaşanmaması için en geç gelecek haftaya kadar rezervasyonun yapılması gerektiğini belirterek özellikle kıyı bölgesinde yer sıkıntısı başlayacağını söyledi.

Yağcı, bütün otellerin hazırlıklarının tamamlandığını, her türlü programını organize ettiğini belirterek, “Tatilin uzatılması sektöre pozitif yansıdı. Yüksek sezonda olmamıza rağmen her bütçeye uygun tesis var. Misafirlerimiz kendi bütçesine göre rezervasyonlarını yapabilirler.” dedi.

‘Boşluğu yerli turist dolduracak’

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise iç pazarda son döneme girdiklerini, bayram nedeniyle sahil bölgelerinde hareketlilik yaşanacağını bildirdi.

Eylül ortalarında okulların başlayacağını hatırlatan Sili, “Bayram tatilinde rahat ve sakin bir tatil yapılacak, bölgemiz ekonomisine katkı sağlanacak. Özellikle Rus pazarından gelen talepler nedeniyle belli bir doluluğa ulaştık. Bayramda gelen iç pazar talebiyle Alanya’da yüzde 100 doluluğa ulaşacağız.” diye konuştu.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Çavuşoğlu ise Ağustos’ta Batı ülkelerinde okulların açıldığını, bunun da otellerde düşüşe neden olduğunu vurgulayarak, “Burada açılan boşluğu Kurban Bayramında yerli turistlerin yapacağı 10 günlük tatil kapatacaktır.” dedi.

‘Yoğunluğa esnafımız da hazır olmalı’

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, uzatılan tatil sayesinde rezervasyonlarda ciddi artışlar olduğunu söyledi.

Profesyonel işletmeler olarak her türlü yoğunluğa hazır olduklarını anlatan Karcılıoğlu, “Oteller sezon başında açılırken dolu olacak şekilde dizayn edilirler, senaryolarını buna göre yazarlar. Böyle bir yoğunluğa hazırız. Özellikle Bodrum’da çok ciddi bir yoğunluk yaşayacağımızı düşünüyorum. Bu konuda esnafımız da hazır olmalı. Yiyecek içecek sektörünün ciddi bir hazırlık içinde olmalarını tavsiye ediyorum. Bütün oteller sezon başından bu yana kampanya yaptık. Fiyatlar uygun.” diye konuştu.

MARMARİS’TE REZERVASYONLAR ÇOK YOĞUN

TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasından dolayı Marmaris’e yoğun rezervasyon talebi olduğuna dikkati çekti.

“Son 3-4 gündür bayramın bazı günleri için satışları durduran oteller oldu. Bu da otellerin tamamen dolduğunu gösteriyor. Bayram dolayısıyla iç pazar oranı yüzde 25’lerden yüzde 40’lara kadar ulaşacak” dedi.

Turistik tesislerin büyük çoğunluğunun bunu tahmin ederek yerli turiste göre hazırlık yaptığına işaret eden Kırlı, “Turizme, bu bayram tatili çok iyi geldi. Bayramın uzatılması herkese iyi gelecek. Mağduriyetlerin yaşanmaması için rezervasyon yapanlar acentelerin belgesi olup olmadığına bakmalı, otellerden de teyit almalı.” dedi.