Kurtulmuş ”Film endüstrisine yatırım yapanların önü açılacak”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Film endüstrisine verilen destekler daha fazla artacağı gibi, sadece yerli filmleri üretenlere değil, yabancı yapımcıların da, Türkiye’de film endüstrisine yatırım yapmalarının önü açılarak, teşvik edilecektir.” dedi.

Yeni sinema yasasının, Başbakanlığa önümüzdeki günlerde havale edilerek parlamentoya geleceğini, Antalya Film Festivalinde sinema çevreleriyle paylaşan Bakan Numan Kurtulmuş, devrim niteliğinde bir adım olarak nitelendirdiği bu yasanın Türk sinemasının daha ciddi bir şekilde desteklenmesini sağlayacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bu yıl 54’üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nin kapanış törenine katıldı.

Türkiye’nin geldiği seviye itibariyle son derece önemli film platolarını yapabilecek bir noktaya ulaştığına vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, yeni sinema yasası ile ilgili olarak, “Film endüstrisine verilen destekler daha fazla artacağı gibi, sadece yerli filmleri üretenlere değil, yabancı yapımcıların da Türkiye’de film endüstrisine yatırım yapmalarının önü açılarak, teşvik edilecektir.” dedi.

Bakanlığın millî bir vazife, millî bir sorumluluk olarak sinema destekleriyle, Türkiye’nin sinema, film endüstrisine katkıda bulunmaya devam edeceğini söyleyen Bakan Kurtulmuş, bu tür festivallerle Türkiye’nin film endüstrisinin artık uluslararası alanda rekabet edebilecek bir düzeye geldiğini kaydetti.

Bakanlığın başlattığı ‘Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın’ projesine de konuşmasında yer veren Bakan Kurtulmuş, “Türkiye’nin bütün şehirlerinde öğrencilerimizi sinema ile tanıştırmak istedik. Bu çerçevede bu yıl 1 milyon öğrencimizi sinema ile buluşturacağız.” dedi.

Türkiye’de sinema filmlerine verilen desteklerin, önceki dönemlerle kıyaslandığında 35 kat artarak 190 milyon dolara çıktığını belirten Bakan Kurtulmuş, yerli filmlerle ilgili olarak da son 6 yılda Türkiye’nin, Avrupa içerisinde yerli filmlerin seyredilmesi bakımından Avrupa birincisi olduğunu dile getirdi.

Türk dizilerinin 140 ülkede oynadığına işaret eden Bakan Kurtulmuş, “Türk dizileri büyük bir endüstri haline gelmiş ve yıllık hacmi 350 milyon dolar seviyelerine yükselmiştir. Bundan sonra bir adım daha ileriye gitmek ve geldiğimiz bu seviyeyi, Türk film endüstrisini uluslararası alanda ciddi bir rekabet edebilirlik seviyesine çıkarmak hepimizin vazifesi.” dedi.

Ödül Töreni  

‘Yeşilçam Sahnede’ müzikali ile renklenen ve bu yıl 54’üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivalinin sloganı  ‘Başrolde Sen Varsın Antalya’.

Angel’s Wear White / Melekler Şehri isimli oyunun “En İyi Film Ödülü”ne layık görüldüğü Antalya Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nü Bakan Kurtulmuş ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu takdim etti.

Aktör Matt Dillon’un layık görüldüğü “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nün yanı sıra festivalde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü ‘Dürüst Bir Adam’ filmi ile İranlı aktör Reza Akhlaghirad, “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü ‘Angel’s Wear White / Melekler Beyaz Giyer’ filmiyle Wen Qi, “En İyi Yönetmen Ödülü”nü ‘Dürüst Bir Adam’ filmiyle Mohammad Rasoulof, “Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü”nü ‘Zor Karar’ ile Şükran Aktı alırken, “Dr. Avni Tolunay İzleyici Ödülü” ‘The Guest / Misafir’, “Jüri Özel Ödülü” ‘Florida Projesi’  ve “Genç Jüri Ödülü” ise ‘Mother / Anne’ filmlerine verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.