Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş’tan Alman siyasilere ‘Turizm’ çağrısı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, gazetecilerin gündeme dair soruların yanıtladı. Rezervasyon iptallerinin olup olmadığı yönündeki soruya Bakan Kurtulmuş, ““Bir tereddüt görünüyor olsa da rezervasyon iptali görünmüyor. Kısa süre içinde politik gerginlik azalırsa özellikle turizm mevsiminde fazla etkilenmeden bu işi atlatırız.” diye konuştu.

Kurtulmuş, ”Turizmcilere ben de anlatacağım; onları da dinleyeceğiz. Bundan sonra farklı şehirlerde bölgesel olarak sorunları dinleyeceğiz. Yurt dışındaki ataşeleri harekete geçirmemiz lazım” dedi.

ALMAN SİYASİLERE TAVSİYE

Türkiye’nin kış turizmi, sağlık turizmi gibi alternatif turizm açısından çok zengin olduğunu söyleyip turizmle siyasetin ayrı tutulması gerektiğini belirterek; ”Ülkeler arasında zaman zaman gerginlikler olur, yakınlaşmalar olabilir. Özellikle Avrupa ile ilişkilerimiz tekdüze bir çizgide gelişmiyor. Çok yakınlaştığımız zamanlar var, çok iplerin gerildiği zamanlar var. Benim Alman siyasetçilere tavsiyem şudur, siyasetteki gerginlikleri azaltma yolu olarak turizmi görsünler. Siyaset üzerinden turizme laf söylemek yerine, turizm üzerinden siyasetin gerginliklerini azaltacak imkanlara odaklansınlar. Türkiye’nin her şehri, Almanya’nın, Fransa’nın, İngiltere’nin her şehri kadar güvenlidir. Siyasetin turizmi bir şekilde etkilemesi yerine, turizmin siyaseti dengelemesi ya da turizmin siyaseti bir şekilde yumuşatmasının daha doğru olduğu kanaatindeyim” diye konuştu.