Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş “3. Turizm Şurası’nda” konuştu

Üçüncü Turizm Şurası, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan konuşmalarla başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, şuranın amaçları, Türkiye turizminin stratejik hedefleri ve planlamaları konusunda bilgiler verdi.

Uzun süredir hazırlıkları devam eden III. Turizm Şurası Ankara’da başladı. Şuranın hazırlık dönemi için oluşturulan 13 komisyona üye 330 raportörün hazırladığı raporlar şura süresince değerlendirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde şuranın açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş şunları söyledi:

” Turizmde üçüncü evreye geçme zamanı” 

İlki 1998, ikincisi 2002 yıllarında yapılan turizm şurasının üçüncüsüyle turizmin stratejisini belirliyoruz. Sloganımızda da belirttiğimiz gibi, yeni bir atılım yapmanın yeni bir adım atmanın tam zamanıdır. Özal dönemi turizmin birinci evresiydi o dönemde çok olumlu adımlar atıldı. Esas adımlar ise sayın başbakanımızın döneminde atıldı. Altyapı yatırımlarında büyük adımlar atıldığı bu dönem turizmde ikinci evreyi oluşturdu. Şimdi kazandığımız tecrübeyle birlikte yeni bir hamle dönemine girmenin tam zamanıdır. Bu şuranın ülke turizmine büyük katkılar sunmasını temenni ediyoruz.

”Alınan kararlar lafta kalmayacak” 

Turizmin ülkeye katkısını değerlendirip, yeni stratejiler belirleyip, hedeflerimizi revize edip belki de hedefleri yukarıya çekeceğiz. Özel sektörümüzü daha iyi motive edeceğiz. bu toplantılarda oluşan fikirler çerçevesinde turizm diplomasisini de daha etkin kullanacağız. Burada alınan kararlar lafta kalmayacak, takip edilecek.

”Turizm devasa bir sektör” 

Turizm devasa bir sektör. Diğer sektörlere kıyasla çok hızlı büyüyen bir sektör ve dünyada 2.3 trilyon dolarlık bir büyüklüğü oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde turizm sektörünün istihdam ettiği insan sayısı 380 milyona çıkacak.

”Her şeye rağmen sektör güçlü bir şekilde ayakta kaldı”

Turkiye’nin son iki yılda yaşadığı tecrübeler önemlidir. Rusya ile yaşanan uçak krizi, FETÖ’nun darbe girişimi ve Batıda yapılan olumsuz algı operasyonlarına rağmen turizm sektörü güçlü bir şekilde ayakta kalmıştır.

”9 ayda turist sayısı 26 milyonu aştı” 

İlk 9 ayda Türkiye’ye gelen turist sayısı 26 milyonu geçti. Sadece eylül ayında 4 milyon yeni turist gelmiştir. Geçen eylül ayına göre yüzde 40, ilk ayda ise geçen yılın aynı döneminde yüzde 30’a yakın.

”Alman turist gelmeye devam etti”

İlk 9 ayda Rusya’da yaklaşık 4, Almanya’dan ise yaklaşık 3 milyon turist geldi. Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısında azalma var denilebilir. Ancak, Almanya’da en üst perdeden Türkiye’ye gitmeyin, canınız tehlikede denmesine rağmen Alman turist Türkiye’ye gelmeye devam etmiştir.

”Pazarları çeşitlendireceğiz”

Önümüzdeki III. Hamle döneminde hedefimiz pazarları çeşitlendirmek. Bir yandan geleneksel pazarlara gereken ilgiyi gösterirken, diğer yandan Doğu Asya’da Çin, Hindistan gibi ülkelerin kapısını çalacağız. Bu ülkelerden gelen ziyaretçi sayısını artıracak, milyonlarla ifade edilir hale getireceğiz.

Ayrıca ürün çeşitlendirmesine gitmek zorundayız. Sektöre yeni ürünlerle girerek insanların daha fazla gelmesini sağlayacağız.

Özellikle Türkiye ve İslam karşıtlığını ortadan kaldırmak için turizmi yumuşak bir güç olarak kullanacağız.

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.