Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş: 2017 Türk turizmi için iftihar edeceğimiz bir yıl olmuştur

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin, 2023 yılında 50 milyon turist sayısına ulaşarak, 50 milyar dolar turizm gelirini elde etmiş olacağını söyledi.
Bakan Kurtumuş, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) TÜYAP Palas Otel’deki açılışında, organizasyonun, 80 ülkeden 5 bine yakın kurum ve kuruluşun katılacağı önemli bir fuar olacağını söyledi.
Kurtulmuş, dünyanın 5 büyük fuarından biri olma özelliğine sahip EMITT’in, Türkiye’nin de en önemli turizm fuarı olduğunu belirtti.
Türkiye’nin bu fuar vasıtasıyla özellikle önümüzdeki yıllarda turizm sektöründe, dünya turizm pastasından alacağı payı arttırma noktasındaki iddiasını da ortaya koyacağını ifade eden Kurtulmuş, “Hem ürünleri dünyaya pazarlama fırsatı bulunacak hem de yeni pazarlara açılma, yeni kapıları açabilme becerisini bu fuar vasıtasıyla da gösterecek.” dedi.
Kurtulmuş, fuar vasıtasıyla sadece bir takım ürünlerin, bir takım destinasyonların sergilenmeyeceğini, aynı şekilde uluslararası camiada bilgi, beceri sahibi olan çeşitli profesyoneller vasıtasıyla etkinlik boyunca yapılacak paneller ve konferanslarla, bilgi ve tecrübe paylaşımının da gerçekleşmesinin sağlanacağını anlattı.

“Türkiye, 2017’de 32,4 milyon turisti ağırladı”

Türkiye’nin son 2 yılda turizm alanında tam manasıyla kriz denilebilecek bir dönemi yaşadığını belirten Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:
“Herhalde kolay kolay bir ülkenin başına gelmesi mümkün olmayan çok sayıda siyasi olay, ekonomiyi ve turizmi etkileme potansiyeline sahip olaylar üst üste geldi. Türkiye’nin son birkaç yıldır terör örgütleri vasıtasıyla sürekli tehdit edilen bir ülke haline gelmesi, bir takım saldırılarla karşı karşıya gelmesi, ayrıca Rusya ile yaşanan uçak krizi, Avrupa’daki seçimler dolayısıyla yükselen aşırı sağcı, ırkçı eğilimlerin, yabancı karşıtı ve Türkiye karşıtı söylemlerin, Türkiye’nin 15 Temmuz’da yaşadığı bu toprakların gördüğü en büyük ihanet olan 15 Temmuz darbe teşebbüsü, onun ortaya çıkarmış olduğu bir takım türbülanslar… Bunları üst üste koyduğunuz zaman Türkiye gerçekten zor bir dönem geçirdi. Türkiye turizmi de son derece zor, riskli 2015-2016 yıllarını geride bıraktı.
Türkiye’nin turizm sektörü ne kadar krizlere dayanıklı olduğunu bu süre içinde gösterdi. Büyük bir motivasyonla, bu sektördeki bütün ilgili arkadaşlarımız, bütün kurum ve kuruluşlarımız, el birliğiyle turizm sektöründe yaşanan bu krizin kısa sürede bertaraf edilmesini sağladı. 2017 yılı Türk turizmi için iftihar edeceğimiz bir yıl olmuştur. 2017 yılında bu olumsuz faktörlerin etkisine rağmen, 32,4 milyon turisti ağırlamış, turizm geliri de 26 milyar dolar seviyesine yaklaşmıştır.”

“2023 hayal değil”

Kurtulmuş, Türkiye’nin 2023 yılında 50 milyon turist sayısına ulaşacağını ve 50 milyar dolar turizm gelirini elde etmiş olacağını söyledi.
Bunun için sektör temsilcilerinin, turizm alanındaki becerileri artırmak için fedakarca çalışmalarını sürdürmelerini temenni ettiklerini belirten Kurtulmuş, EMITT ve benzeri fuarların sektördeki becerilerin arttırılması, daha ileri gidilebilmesi, bilgi paylaşımının gerçekleşmesi bakımından son derece önemli olduğunu vurguladı.
Takım oyunu oynayarak yüksek bir motivasyonla çalışmaları gerçekleştireceklerini belirten Kurtulmuş, “Bunu gerçekleştirirsek 2023 hedefleri hayal değildir. 2018, bizim için çok güzel bir yıl olacak. Şimdiden rezervasyon sayısında yüzde 70’e kadar artan rezervasyonlar var. Bu yıl içinde rezervasyon artışlarıyla, turizmde çok daha güzel bir yılı idrak edeceğiz.” dedi.

Kaynak:AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.