İşte çok kazanan, başarılı iş adamlarının sırrı: Önce çalışana değer ver

Great Place to Work” araştırma şirketi çok kazanan, başarılı işverenler ile iş yerlerini analiz ettiği raporunu yayınladı. Rapora göre işçinin güven duyduğu, kendisini mutlu hissettiği, değer gördüğü bir iş yerinde verimi 3 kata kadar çıkıyor.

Çok kazanan işverenin sırrı: Çalışana değer ver, kazandır ve KAZAN

Kurum kültürü konusunda uzmanlaşmış, 5 kıtada ve 56 ülkedeki ofisleri ile şirketlere mükemmel iş yerlerini inşa etmeleri, geliştirmeleri konusunda destek veren danışmanlık kurumu Great Place to Work’ün araştırmasına göre çalışanların iş yerindeki deneyimleri, şirketlerin kaderini etkiliyor.

Şirketler, çalışanlarına değer verdikçe ekonomik performansları da doğru oranda artıyor

İş yerinde yüksek güven kültürü tesis eden firmalar, günümüzün ultra rekabetçi iş dünyasında büyük bir avantaj elde ediyor. Çalışanların iş yerlerinde kendilerini güven içinde hissetmeleri, yapılan yatırımın geri dönüşünü de hızlandırıyor. Çalışanlar, güven düzeyi yüksek iş yerlerinde olduklarını hissettiklerinde, işlerini 3 kat daha fazla severek yapıyorlar.

Yüksek güven kültürü çalışanı şirkete bağlıyor

Araştırmaya göre yüksek güven kültürü sağlayan şirketlerde, çalışanların işten ayrılma oranlarının yüzde 50 oranında azaldığını gösteriyor. Ölçek bağımsız gerçekleştirilen çalışmalarda, ekonomik performansın ve çalışan performansının 3 kat arttığı görülüyor.

Ayrıca yüksek güven kültürüne sahip şirketlerde bulunan saygı ve yenilikçilik atmosferi, doğru ve hızlı kararlar alınabilmesini sağlıyor. Amerika’da faaliyet gösteren yüksek güven kültürüne sahip şirketler, rakiplerinden yaklaşık 3 puan daha yüksek müşteri memnuniyeti derecelendirmesine sahip oluyor.

ÇALIŞANI KAÇIRAN FİRMA KAYBETMEYE MAHKUM

Great Place to Work raporlarına göre, çalışanlarının potansiyellerini ortaya çıkarmayan ve yüksek güven kültürü ekosistemine sahip olmayan firmalarda, çalışanların işten ayrılma oranları kurum kültürünün olumsuz etkisiyle yüzde 50’yi buluyor. Yüksek güven kültürü çatısı altında çalışmalarına devam eden şirketlerde ise çalışanların işten ayrılma oranları yüzde 50 oranında azalırken, firmaların mali kayıplara uğramalarının önüne geçilmiş oluyor.

AKILLI İŞVEREN, ÖNCE PERSONELİ MEMNUN EDER

Great Place to Work Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Volkan Tarsus, “Fortune 100 En iyi İşveren şirketlerindeki çalışanların yüzde 93’ü şirketlerinden başkalarına gururla bahsedebiliyor. Türkiye’nin en iyi işverenleri araştırmasına katılan şirketlerde bu oran yüzde 84. Geleceğin şirketleri arasında yer alabilmek için yüksek güven kültürü oluşturulması gereklilikten çok zorunluluk haline geldi.” diyor.

9 maddede mükemmel bir işyeri kültürü nasıl sağlanır?

1- Herkes için mükemmel bir işyeri kültürü oluşturmak.
2- Çalışanların performansını artırmak.
3- Çalışan bağlılığını yükseltmek.
4- Yenilikçi bir atmosfer oluşturmak.
5- Çevik ve hızlı operasyon gücüne sahip olmak.
6- Müşterilerin mutlu olmasını sağlamak.
7- Çalışanların işten ayrılmalarını azaltmak.
8- Marka sadakati oluşturmak.
9- Marka elçileri yetiştirmek.