İstanbul’da Büyükada ile soluk alın

Günden güne artan nüfusu ile İstanbul’da soluk almak isteyenler için Büyükada en büyük alternatiflerden biri.

Büyükada, Prens Adaları olarak da bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür. Eski Yunanca adı Prinkipos‘tur. Prinkipos Yunancada “Prens” anlamına gelmektedir.

Tarihi boyunca Rum ve Türk kültürlerinin özellikleri ile harmanlandığı Büyükada’nın gezilecek yerleri, görülecek güzellikleri masmavi denizin ve yemyeşil ağaçların içinde misafirlerini bekler.

Tarih boyu ünlü devlet adamlarının sürgün edildiği, Türk ve Rum aydınlara ev sahipliği yapan, huzuru ile büyüleyen Büyükada’ya yaz –kış yerli ve yabancı turist akını olmaktadır. Adanın zenginliklerini duyan herkes adayı keşfetmeye başlamıştır.

Büyükada konuklarını ilk olarak İskele meydanında karşılar. Büyükada’da gezilecek yerler burada başlar. Sahil boyu uzanan restoranlar ve kafeler ile Büyükada otelleri ev sahipliğine hazır.

1. Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı

Büyükada’da nereler gezilir dediğimizde aklımıza ilk olarak Aya Yorgi Kilisesi gelmektedir. İlk olarak 1751 yılında küçük bir kilise olarak inşa edilen yapı uzun yıllar manastır olarak da hizmet vermiştir. Çan kulesinin yanındaki bina 1905 yılında inşa edilmiş ve dört yıl sonra da kullanıma açılmıştır. Bugün sadece kilise olarak kullanılan yapı, Ortodoks inancında oldukça önem taşımaktadır.

2. Rum Yetimhanesi

Dünyanın en büyük ahşap yapısı olan ve hala tüm ihtişamıyla duran Rum Yetimhanesi Büyükada’da gezilecek yerler rotanızın başına almanız gereken bir yer.

3. Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Büyükada’da görmeniz gereken yerlerden biri de ünlü yazar Reşat Nuri Güntekin’in evidir. Ada Müzesi’nden hemen sonra yer alan evde yazarın eşyaları, kullandığı odalar sergilenmektedir. Muhteşem bir köşk ve mimari sizi bekliyor.

4. Müslüman Mezarlığı

Büyükada gezilecek yerler arasında sizi en etkileyecek mekanlardan biri de Müslüman Mezarlığı olacak. Ahmed Fehim, Tahsin Nahid, Şakir Paşa, Mahmut Emin Koral, Ahmed Refik Altınay gibi tanınmış kişilerin mezarlarını ziyaret ederek adanın geçmişine yolculuk yapacaksınız.

5. Rum-Ortodoks Mezarlığı

Manastıra çıkan yolun üst tarafında kalan Rum-Ortodoks Mezarlığı, Patrik Hrisantos ve İmparatoriçe İrene’nin mezarlarını da barındırır.

6. Meryem Ana Kilisesi

Halk dilinde Arabacılar Kilisesi olarak da bilinen Meryem Ana Kilisesi, Büyükada’da gezilecek yerler listendedir.

7. Hamidiye Camii

Hamidiye Camii, II. Abdülhamit tarafından yaptırılmış ve 1895 yılında ibadete açılmıştır. Minaresi tek şerefelidir. Tavanında, iki yanında hilal motifi yer alan sekiz köşeli yıldız bulunmaktadır. Kalem işi ve çinilerle bezeli bu camiyi kesinlikle görmeniz gerekir.

8. Adakule

202 metre yüksekliği olan Hızır İlyas Tepesi’ndeki Adakule’yi görmeye giden çok yoktur ancak Büyükada gezilecek yerler arasında olduğunu söylemek lazım. Lunapark Gazinosu’na kadar faytonla çıktıktan sonra Adakule’ye ulaşmak için 700 metre yürümek gerekiyor.

9. Adalar Müzesi

Büyükada gezi güzergahınıza Adalar Müzesi’ni de almalısınız. İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olan Adalar Müzesi’nde yüzlerce obje, 20 bin belge, 6 bin fotoğraf, film ve sözlü tarih kayıtları yer alıyor. 10 Eylül 2010 tarihinde açılan Adalar Müzesi, Büyükada’yı yakından tanımak isteyenlerin görmesi gereken yerlerden.

10. Dilburnu

Büyükada gezisi için piknik çantası da hazırlamalısınız. Bunun nedeni ünlü Dilburnu piknik alanıdır elbette. Büyükada’nın batısında yer alan Dilburnu, yaklaşık 500 metre uzunluğunda 100 metre genişliğindedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.