İstanbul ”Nostaljik Tramvay”ına kavuştu

Nostaljik tramvayın hizmete alımı ve İstiklal Caddesi’nde yapılan yenileme çalışmaları ile ilgili olarak dün Taksim  Tünel’de tören düzenlendi. Başkan Uysal ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’in katıldığı törene Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İETT Genel Müdürü Ahmet Bağış ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Nostaljik tramvayın 1 hafta boyunca ücretsiz hizmet vereceği müjdesini veren Başkan Uysal, “Nostalji trenimiz yeni yıl itibariyle faaliyete başlamış ve çalışmalar böylece bitmiş oldu. Malumunuz bu nostalji trenimiz ilk Osmanlı döneminde 1883 yılında başladı ve 1961 yılına kadar hizmet verdi. Daha sonra seferleri durdu. Tekrar 1990 yılında nostaljik tren seferleri başlamış oldu. Ulaşımdan ziyade nostaljik bir tren olarak hizmete başlayan bu tramvayımız aynı zamanda ulaşımda da önemli bir hizmet verdi” bilgisini paylaştı.

Bu Cadde Ne Zaman Bitecek?

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nin Osmanlı döneminden beri çok hareketli bir cadde olmasından dolayı tarih boyunca caddedeki sorunların bitmediğini vurgulayan Başkan Uysal, “İstiklal’de yenileme çalışmaları oldu, o çalışmalar bir türlü tam randıman vermedi demeyelim ama kısa zaman sonra tekrar yeni çalışma ihtiyaçları doğurdu. Büyükşehir Belediyemiz, ‘Öyle bir çalışma yapalım ki kısa süre içerisinde tekrar çalışma ihtiyacı da doğmasın’ diye burada 2016 yılının sonunda çalışmalara başladı. 2017 19 Ocak itibariyle de trenimiz durdu. Burada çalışmalar başladı. Buradaki çalışmalar tahminimizden daha üzün sürdü. Şahsım Ekim ayı başında göreve başladığım zaman ilk sorum da, ‘Bu cadde ne zaman bitecek?’ olmuştu” ifadelerini kullandı.

Başkan Uysal, İstiklal Caddesi’ndeki esnafa gösterdikleri sabır için de ayrıca teşekkür etti.

AKM’NİN YIKIMINA BAŞLANIYOR

Başkan Uysal tarihi dokunun zarar görmemesi için İstanbul Valiliği ile birlikte çalışacaklarını ve ağır tonajlı araçların girişine engel olacaklarını söyledi.

“Zorunlu olmayan araç girişleri haricinde buraya inşallah girilmeyecek” diyen Uysal, şunları kaydetti:

”Taksim Meydanı’nda yapılan çalışmalar da 2015’te başladı. Orası da bitmek üzere ve 99’u tamamlandı. Fakat Taksim Meydanı bitmiş olmakla birlikte, malumunuz orada Atatürk Kültür Merkezi yeni binasına kavuşacak ve onun yıkımına başlanıyor. 2019’da tamamlanacak bu inşaatı bakanlığımız yapıyor. Bakanlığımız o kültür merkezini yaparken ön tarafındaki Mete Caddesi trafiğini de yer altına alacağız. Böylesine güzel bir proje yapılırken oradaki trafiği yer altına almanın doğru olacağını düşündük. Orası da inşallah 2019’da tamamlanmış olacak. Bizden önce görev yapan belediye başkanımız Kadir Topbaş’a da yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum.”   (www.ibb.istanbul)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.