İngiliz hava yolu şirketi ”Monarch Airlines” iflas etti

İngiltere’nin en büyük beşinci hava yolu şirketi olan Monarch Airlines ani bir kararla tüm operasyonlarını durdurduğunu açıkladı. İngiltere Uluştırma Bakanı Chris Grayling kararla ilgili olarak, “Beklenmedik bir duruma karşı beklenmedik bir karşılık” ifadesini kullandı.

İngiliz havacılık tarihinin en büyük iflası olan bu kararın ardından önümüzdeki döneme yönelik 300 bin rezervasyon iptal olurken, halen ellerinde dönüş bileti olan 100 bin yolcunun da yurt dışından nasıl geleceği henüz belirsiz. 2 bin 500 kişinin çalıştığı Monarch Airlines geçen sene 6 milyon yolcu taşımış ve 214 milyon Pound zarar açıklamıştı.

İngiltere Uluştırma Bakanı Chris Grayling kararla ilgili olarak, “Beklenmedik bir duruma karşı beklenmedik bir karşılık” ifadesini kullandı. Monarch Airlines 5 Haziran 1967’de kuruldu. Yarım asırlık şirket, İngiltere’nin önde gelen oyuncuları arasında yer alıyordu.

İflasın nedenleri arasında Türkiye de var

Şirketin genel müdürü Andrew Swaffield iflasın nedenleri arasında Türkiye’deki turizm sektörünün durumlarını da saydı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, şirketin genel müdürü Andrew Swaffield iflasın nedenleri arasında ‘Türkiye’de turizm sektörünün durumunu da saydı. Swaffield, Mısır ve Tunus’taki “terör olaylarının” da iflas etmelerinde etkili olduğunu söyledi.