Hazar Gölü kıyısındaki kayak merkezine ilgi artıyor

Elazığ’da Hazar Gölü manzaralı Hazarbaba Kayak Merkezi, kentin turizmine önemli katkı sunuyor.

Kent merkezine 50, Sivrice ilçesine 5 kilometre mesafede bulunan, bin 300 metre doğal piste sahip kayak merkezi, yörenin ve çevre illerin yanı sıra farklı bölgelerden ve yurt dışından gelenleri ağırlıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli kış turizm merkezleri arasında yer alan tesis, kış sporlarına ilgi duyanlarla fotoğraf tutkunlarını konuk ediyor.

Profesyonel kayakçıların da ilgi gösterdiği, telesiyej ve kar motoru bulunan, snowboard yapılabilen tesiste, her yaştan vatandaş kayak yapmanın keyfini çıkarırken, kayak öğrenmek isteyenlere için de kurs veriliyor.

Geçen yıl yaklaşık 40 bin ziyaretçinin kayak yapmak için tercih ettiği tesis, kış turizminde Elazığ’a önemli katkı sunuyor.

“Yabancı turistleri davet ediyoruz”

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göl manzaralı kayak merkezinin dünyada eşi ve benzerinin olmadığını düşündüğünü söyledi.

Kayak merkezine ulaşım imkanlarının iyi düzeyde olduğunu belirten Kaldırım, “Yatırımlarımız devam edecek. Burada otel yapacağız. Kayak merkezini Hazar Gölü ile bütünleştireceğiz. İnanç, doğa, kayak, kış, yaz, adrenalin ve macera turizmi hepsini inşallah birleştirip, burayı bölgede uluslararası düzeyde önemli bir konuma getireceğiz.” dedi.

Yaz mevsiminde Hazar Gölü’nü yaklaşık 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiğini dile getiren Kaldırım, kayak merkezinin de Türkiye’de kış turizmi açısından çok önemli bir merkez olduğunu vurguladı.

Kaldırım, Elazığ’ın yılın 12 ayında turizme hizmet edebilecek potansiyeli bulunduğunu ifade ederek, kentin önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu aktardı.

Kaldırım, şunları kaydetti:

“Yabancı turistleri davet ediyoruz ve geliyorlar. Konaklama kapasitesini de yükseltirsek buranın cazibe değeri artacaktır. Dolayısıyla hem konaklama hem de kış turizminin alt yapısını geliştirdik. İnşallah hem burayı hem de Hazar Gölü çevresini yerli ve yabancı turizme açacağız. İleride teleferik, konaklama tesisleri ve ilave üç pist daha yapacağız.”

“Markalaşacağımızı umuyorum”

Kaldırım, kayak merkezine ciddi bir talep olduğunu, ilk kez yurt dışında tanıtıma başlayacaklarını dile getirerek, tesisin sadece Türkiye için değil dünyada da önemli bir merkez haline geleceğini kaydetti.

Tesisin Elazığ’da marka değer olacağına inandığına işaret eden Kaldırım, “Bu potansiyel görüldüğü için burada yatırım yapıyorlar. Markalaşacağımızı umuyorum.” diye konuştu.

Kırsalda yaşayan çocuk ve gençleri tesise getirmek için çalışma yürüttüklerini anlatan Kaldırım, özellikle ihtiyaç sahibi çocuklara yönelik sosyal faaliyetler düzenleyeceklerini bildirdi.

Tesis ilgi görüyor

Hazarbaba Kayak Merkezi Müdürü Taner Durmuş, tesisin haftasonları 4 bin civarında ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını belirtti.

Durmuş, tesise ulaşım kolaylığının önemli bir avantaj sağladığını ifade ederek, “Geçen sezon 40 bine yakın ziyaretçimiz oldu. İstanbul ve Ankara gibi yurt dışından gelen misafirlerimiz de var.” şeklinde konuştu.

Kaynak:AA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.