Gastronominin önde gelen isimleri İzmir’de buluştu

İzmir’in güçlü ve çok kültürlü yapısını yansıtan şehrin ilk gastronomi festivali “İzmir Gastrofest” yerli, yabancı ünlü şefler, yemek yazarları ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle gerçekleşti. İzmir’in simge yapılarından biri olan Alsancak Garı’nda düzenlenen keyifli festivalde göçlerle zenginleşen İzmir Mutfağı tüm detaylarıyla tanıtıldı.

İzmir’in ilk gastronomi festivali olarak düzenlenen İzmir Gastrofest, alanlarında uzman yerli ve yabancı şeflerin, gezi ve yemek yazarlarının ve akademisyenlerin yanı sıra, göç yollarıyla şekillenen İzmir Mutfağı’nı tüm detaylarıyla keşfetmek isteyen ziyaretçileri bir araya getirdi. İzmir’e özgü boyoz, söğüş, kumru, gevrek gibi özel lezzetlerin eşlik ettiği kahvaltıyla başlayan festivalde ziyaretçiler; Mürver, Neolokal, Toi, Ent,Cantinary, Balmumu, Seçkin Et, Pizza Locale, Murano’s, Frankie, Balık Ada, Naif, Less Ordinary, Monochrome, Bready, Dante by Sarıket, Vino Locale, Hiç Tadım Atölyesi, Dondurmino, Dostlar Fırını, Kumrucu Şevki, Gloria Jeansgibi İstanbul ve İzmir’in ünlü lokantalarının lezzetlerini de tatma imkanı buldular.

İzmir Mutfağının dünü ve bugününün konuşulduğu Göç Paneli’ne ilgi büyüktü

İzmir Gastrofest’in tadımlar kadar dikkat çeken bir diğer etkinliği önemli paneller oldu. Moderatörlüğünü Müge Akgün’ün gerçekleştirdiği panellerin konuşmacıları arasında İzmir aşığıHaluk Özyavuz, Ahmet Güzelyağdöken, Vedat Başaran ve Sara Pardo ziyaretçilere göç ile şekillenen İzmir Mutfağını anlattı. Panellerin ardından, Prof.Dr. Biray Kolluoğlu veyemek sosyolojisi konusunda uzmanProf.Dr. Zafer Yenal1923 Nüfus Mübadelesi sonrası İzmir’in değişen yemek kültürüne dair önemli bilgiler paylaştı. İsrailli şef Moshe Bassonve Parabere Form’un kurucusu, gastronomi dünyasının en etkili kadınlarından, yeme-içme yazarı Maria Canabal’da festivalin önemli konukları arasında yer aldı.