Eğitim turizminde talep patlaması

Antalya’da Uluslararası Özel Eduant Rus Okulu bünyesinde meslek yüksek okulu düzeyinde turizm eğitiminin verildiği Antalya International College of Tourism’in son iki yılda 400’den 200’e kadar gerileyen öğrenci sayısının yeni eğitim-öğretim sezonunda 500-600 civarında olması hedefleniyor.

Antalya’da Özel Rus Okulu’nu da içinde bulunduran Eduant Eğitim Kurumları bünyesindeki Antalya International College of Tourism’de (Uluslararası Turizm Akademisi), 2017-2018 eğitim ve öğretim dönemi sona erdi. Mezun öğrencilere, törenle diplomaları verildi.

Akademi Konyaaltı ilçesinde 6 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 7 bin 500 metrekare alanda, 2016 yılında 10 milyon Euro’luk yatırımla inşa edilen kampüste faaliyet gösteriyor. Akademide başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Kazakistan ve diğer BDT ülkeleriyle Hollanda, Cezayir, Kenya, Ürdün, Hindistan, Pakistan, Nijerya, Bangladeş, Srilanka, Avustralya, Nepal, Gana gibi ülkelerden 250’ye yakın öğrenci bulunuyor. Meslek yüksek okulu düzeyindeki akademide iki yıl hem teorik hem de Antalya’nın beş yıldızlı otellerinde uygulamalı eğitim gören öğrenciler, isterse turizm sektöründe hemen iş hayatına atılabiliyor. Ya da Avrupa’daki üniversitelerde bir yıl daha eğitim görerek lisans düzeyinde diploma almaya hak kazanıyor.

ABD VE AVRUPA İŞBİRLİĞİ

Eduant Eğitim Kurumları sahibi Victor Bikkenev, kolejin turizm sektöründe dünyaca ünlü Amerikan Oteller Birliği Eğitim Enstitüsü’nden (AHLEI-American Hotel &Lodging Educational Institute) ve dünyanın en büyük turizm organizasyonu WTO’dan akredite olduğunu açıkladı. Bikkenev, Türkiye’de YÖK’ün de denklik verdiği Avrupa’daki Metropolitian Üniversitesi ile anlaşmalı olduklarını ve iki yıllık eğitim sonunda öğrencilerin burada bir yıl daha eğitim gördükten sonra lisans diploması alabildiklerini ifade etti.

TALEP PATLAMASI

Rusya ile yaşanan politik kriz öncesi 350-400 olan öğrenci sayısının son iki yılda 200-250’ye kadar gerilediğini belirten Bikkenev, geçen yıldan itibaren ilişkilerin yeniden düzelmesiyle turizmde olduğu gibi ciddi bir talep artışı yaşandığını söyledi. Bu yıl 250’ye yakın öğrencinin bulunduğu ve 100’e yakın öğrencinin mezun edildiğini kaydeden Bikkenev, eylül ayında başlayacak yeni eğitim-öğretim sezonu için 500-600 öğrenci hedeflediklerini söyledi.

Kaynak:DHA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.