Careem’den 2020’ye kadar 20 bin kadın kaptan hedefi

Bölgenin lider araç çağırma uygulaması Careem, pozitif ayrımcılık ile 2020’ye kadar bölgede 20 bin kadın kaptana iş fırsatı sunmayı hedefliyor.

6 yıl önce Dubai’de kurulan, bölgede 100’e yakın şehirde 500 bin kaptanıyla faaliyetlerine devam eden ve geçtiğimiz sene aldığı yatırımlar ile “unicorn” statüsü kazanan Careem, pozitif ayrımcılık ile 2020’ye kadar bölgede 20 bin kadın kaptana iş fırsatı sunmayı hedefliyor. Oluşturulan kadın kaptanlar komitesiyle, kaptan olmak isteyen tüm kadınlar için onlara yardımcı olacak ve özel hizmetler sunacak uygun ortamı hazırlayacak. Careem şu anda Türkiye, BAE, Mısır, Pakistan, Ürdün, Fas ve Filistin’de kadın kaptan bulunduruyor. Riyad, Cidde ve Dammam’da 2 bini aşkın kadın kaptanı bulunan Careem, Cidde’de halihazırda sadece kadınların faaliyet gösterdiği bir çağrı merkezine de sahip.

Erkeklerin sayıca üstün olduğu bir sektörde kadınların da söz sahibi olması gerektiğine inandıklarını vurgulayan Careem CEO’su ve Kurucu Ortağı Mudassir Sheikha, “Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz kadın kaptan alımında bölgenin daha büyük potansiyele sahip olduğunun farkındayız. Artık sektörümüzde bu değişimin yaşanmasının zamanı geldi. İşimizi kadınların çevresinde büyütmek ve onlara ekonomik bir fırsat sunmayı hedefliyoruz. Kadınlar genelde aileyi geçindiren asıl kişiler ve ailelerini desteklemek için onlara alternatif, esnek iş olanakları sunmak istiyoruz. Tarihsel açıdan, araç çağırma sektörü sürücülük söz konusu olunca sadece erkeklere hitap etmiştir. Bugünden itibaren Careem, faaliyet gösterdiği 13 ülkede kadın kaptanlara pozitif ayrımcılık uygulayacak” dedi.

Careem’den kadın kaptanlar komitesi

Bu proje kapsamında Suudi Arabistan’da Kadın Kaptanlar Komitesi kurduklarına değinen Sheikha, şunları söyledi; “En iyi standartlara ulaşmak için hazırlanan Careem Kadın Kaptanlar Komitesi, Suudi Arabistan’da sürücülük yapacak kadınları hazırlamakla beraber, her pazardaki kadın sürücülerin deneyimlerini geliştirmek için çeşitli projeler üzerinde çalışacak. Komite, kadın kaptanları çekmek ve korumak için özel programlar hazırlayacak kaptan deneyimi, emniyet, güvenlik, sosyal etki, sürdürülebilirlik ve tedarik takımlarını bünyesinde bulunduruyor. Bölgedeki bazı yerlerde yaşanan dengesizlik ışığında, kadın kaptanları güvende tutmak için yüksek emniyet ve güvenlik önlemleri uygulanacak. Ayrıca teşvik edici ve rahat, esnek ortamlar yaratarak, platforma kayıt olmak isteyen annelerin ihtiyaçlarına da hitap edeceğiz. Şirket olarak kadınların ekonomiye olan etkisinin farkındayız ve bu büyümeyi sürdürülebilir kılmak istiyoruz.”

Careem hakkında:

Bölgenin önde gelen araç çağırma hizmeti Careem; mobil uygulama, internet veya çağrı merkezi üzerinden güvenli ve uygun fiyatlı ulaşım seçenekleri sunuyor. Bölgedeki “paylaşım ekonomisinde” öncü olan Careem’in misyonu, bölgedeki hayatı daha iyiye götürerek insanların hayatlarını kolaylaştırmak, iş olanakları yaratmak ve Careem olmak; yani kibar, cömert ve ilham verici olmaktır. Temmuz 2012’de kurulan Careem artık bölgedeki tek ‘unicorn’ ve Kuzey Afrika, Türkiye ve Pakistan dahil olmak üzere bölgedeki 13 ülkede 100’e yakın şehirde faaliyet gösteriyor.

Daha fazla bilgi için www.careem.com/istanbul web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.