Boston’da okul birincisi olan ODTÜ’lü genç kanseri yendi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Fakültesi mezunu Selman Altun master için gittiği Boston’daki Northeastern Üniversitesi’nde okul birincisi oldu. Zaman içerisinde kansere yakalanan ve bu hastalıktan kurtulan gencin böbrek ve karaciğer nakli için yardım beklediğini öğrenen ODTÜ’lüler “gofundme” internet sitesinde 24 saatte 50 bin doların üzerinde bağış toplanmasını sağladı.

2001 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği’ni bitiren Selman Altun, 2011 yılında Amerika’da kansere yakalandı. Birçok ameliyat, kemoterapi ve kök hücre nakilleri sonrasında kanseri yenen Altun, 7 senelik mücadelesi sonunda hem böbreklerinden hem de karaciğerinden rahatsızlandı. 4 senedir diyalize bağlı olarak yaşamını sürdüren Altun, şu anda böbrek ve karaciğer nakli bekleyenlerin listesinde yer alıyor.

Eğitim hayatı başarılarla dolu olan Altun, okulunu birincilikle bitirdikten sonra Ankara Gazi Anadolu Lisesi’ni de dereceyle bitirdi. ODTÜ İnşaat Mühendisliği’ni de dereceyle bitiren Altun, master için gittiği Boston’daki Northeastern Üniversitesi’nde okul birincisi oldu. Massachusetts Institute of Technology’de araştırma projesinde calıştı. İş hayatına, ulaştırma mühendisliği alanında devam eden Altun,ABD’de de “Yılın Genç Trafik Mühendisi” ve “Virginia’nin Yükselen Yıldızı” seçildi. Amerika Kongresi tarafından başarılarına ve sağlık mücadelesine istinaden takdirname (Letter of Recognition) aldı.

Kendisine yardımcı olanlara teşekkürlerini ileten Altun, “Yardımcı olanların umarım uzun, sağlıklı ve mutlu hayatları olur; her işleri rast gider. Yakın arkadaşlarımın da büyük destekleri oldu. Onlara da teşekkür ediyorum. İlkokuldan, liseden, ODTÜ’den ve Amerika’da okuduğum okullardan ve çalıştığım sirketlerden arkadaşlarımın yapmış olduğu katkılar, bana büyük bir moral verdi. Amerika’da, sağlık giderleri çok yüksek olabiliyor. Devlet sigortası masrafların sadece yüzde 80’ini karşılıyor. Özel sigorta aidatları da ayda binlerce dolar olabiliyor. Organ nakli sonrası ömür boyu kullanılması gereken, pahalı ilaçlar var. Bunların üstüne 5 senedir çalışamadığım da eklenince, sağlık stresinin üstüne bir de maddi stres biniyor. Beni tanımayan insanların dahi imkanları ölçüsünde yapmış oldukları destek Türk insanının zorluklar karşısında birlik oluşunun, Anadolu topraklarına ait o zengin kültürün, aile ve kardeşlik değerlerinin, son derece duygusal, sıcak ve güzel bir yansıması olduğunu düşünüyorum. Hissettiklerimi anlatmakta kelimeler kifayetsiz kalıyor” diye konuştu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.