Bakanlık’tan ”Turizm Eğitimi” için görüşme

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) turizm eğitim faaliyetlerini görüşmek üzere bir araya geldi.

İspanya’nın Madrid şehrinde gerçekleştirilen toplantıda turizm ve turizm eğitimi ile ilgili ‘Mesleki Eğitim Kursları’, ‘Turizm Bilinçlendirme Seminerleri’, ‘Turist Rehberliği’ ve ‘Turizmde Belgelendirme Faaliyetleri’ görüşüldü.

Bakanlığı temsilen Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ’in uzman bir heyetle katıldığı toplantıda, UNWTO’yu temsilen Avrupa Bölge Direktör Yardımcısı Christopher Imsen, BMDTÖ Themis kuruluşu Turizm Eğitim Birimi Sorumlusu Lucy Garner yer aldı.

Bakanlığın sürdürdürdüğü turizm eğitimi faaliyetlerini anlatan Okan İBİŞ, kurumlar arası iş birliğinin öneminin altını çizerek, ulusal ve ulusalararası eğitim faaliyetlerinde UNWTO Themis kuruluşu ile yapılacak iş birliğinin önemine dikkati çekti.

Themis kuruluşunca yürütülen ‘Gönüllülük Programı’, ‘Eğitim Kurumu Akreditasyon Sistemi’ ve ‘Destinasyon Yönetimi Örgütleri Kurumsal Kapasite Geliştirme Eğitimleri’ konularında bilgi aktaran Themis kuruluşu Turizm Eğitimi Sorumlusu Lucy Garner ise, Türkiye’de, özellikle turizm bölgelerinde, Bakanlığın il müdürlükleri aracılığıyla esnaf, zabıta, polis gibi gruplara yönelik düzenlenen ‘Turizm Bilinçlendirme Seminerleri’nin BMDTÖ projelerinde yer alan birçok faaliyetle örtüştüğünü dile getridi.  Garner, Bakanlık yetkililerine, gerekli görülen turizm eğitimleri ya da seminerlerinin BMDTÖ Themis kuruluşu ile ortak katılım yoluyla da düzenlenebileceğini söyledi.

Toplantıyı gerçekleştiren taraf heyetlerce yapılan görüşmelerde Themis kuruluşu ile eğitim alanında yapılacak diğer iş birliği alternatifleri görüşülerek, kuruluşun yürütmekte olduğu programlar hakkında alınan detaylı bilgilerin incelenerek, değerlendirilmesi hususlarında görüş alışverişinde bulunuldu. Bakanlığın, ikili ve uluslararası anlaşmalar gereği çeşitli ülkelerde düzenlenen turizm eğitimlerinin, ihtiyaç duyulması halinde, BMDTÖ Themis kuruluşu iş birliğinde gerçekleştirilebileceği hususunda da fikir birliğine varıldı.