Antalya’da ‘engelsiz plaj’…

Konyaaltı Sahili’nde oluşturulan ‘engelsiz plaj’ düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Konyaaltı Sahili‘nde oluşturulan plajın açılışına Vali Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Menderes Türel ve eşi Ebru Türel ile diğer davetliler ve engelli vatandaşlar katıldı.

Türkiye’de son 12 yıldır kamu başta olmak üzere her alanda engellilerle ilgili çok önemli mesafe alındığını söyleyen Vali Münir Karaloğlu, “Antalya’ya tatile gelen veya kentte yaşayan engelliler için önemli bir hizmetin açılışını yapıyoruz. Bu tür hizmetler kentimizin yaşam kalitesini yukarıya çekecek, çünkü onların hayatlarını kolaylaştırıyor. Gece vardiyası dahil gerekli tüm önlemler düşünülmüş.” dedi.

Engel Tanımayanlar Spor Derneği Başkanı Özkan Gönenç, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Rahim Ezgi ve Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Karavural engellilere yönelik hizmetlerinden dolayı Türel ve ekibine teşekkür ettiler.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Menderes Türel de “Engelsiz Antalya” hedefleri doğrultusunda hizmet üretmeye çalıştıklarını belirterek, “Engelli projesi denilince bizim için akan sular duruyor. Burada bir engelli plajı yaptık. Bayramda hizmete açmıştık. Bugün resmi açılışını yapıyoruz. Birkaç gün önce plajın engelli asansörü birileri tarafından parçalanmış. Bizim engelli kardeşlerimizden ne istersiniz? Belki bizim hizmetlerimizi çekemiyor olabilirsiniz, hizmetlerimizi engellemek isteyebilirsiniz ama engellileri engellemeyin. Hızlı şekilde canilerin engelli plajında vermiş olduğu zararı giderdik. Artık burayı kamera ile gece gündüz denetliyoruz.” dedi.

Türel, “Engelli vatandaşlarımız, zemin üzerinden engelsiz bir şekilde denize ulaşabiliyor. Engellilerimiz deniz içine kadar asansör sayesinde, görevlilerimiz eşliğinde denizden faydalanabiliyor. Engelli vatandaşlarımız için her türlü konfor düşünüldü. Engelli bireyimizin aracıyla 360 derece dönebileceği soyunma kabini, uluslar arası standarttaki 7 santimetrelik eğimi bile düşündük. Engelli kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

Engelliler için güvenlik ve cankurtaran hizmeti verildiğini de belirten Türel, gelecek yıl da Lara ve Sarısu sahillerinde iki engelsiz plajı daha hayata geçireceklerini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.