Anavatan’ın önünde takoz olma niyetimiz yok

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Ekonomi Gazeteciler Derneği‘nin (EGD) organizasyonunda konuştu. Ataoğlu, KKTC’nin 2017 yılı Ocak-Temmuz dönemine ilişkin turizm rakamlarını paylaştı.

Bakan Ataoğlu, konaklayan kişi sayısının 2017 yılı Ocak-Temmuz arasında geçen yılın aynı döneminde yüzde 30 arttığını belirterek; geceleme oranında söz konusu dönemde yüzde 42’lik bir artışın yaşandığını da söyledi. Ataoğlu, “Geçen yıla göre konaklayan kişi sayısında yüzde 30’luk bir artışın olduğunu görüyoruz. Geceleme oranında ise yüzde 42 oranında bir artışın olduğunu da belirtmek isterim. 2016-2017 kıyasladığımız zaman yüzde 51 artışı hedefledik. Yüzde 50 oranında artışa yavaş yavaş ilerliyoruz. Yatak sayımızın şu an itibari ile 22 bin adedi bulmuştur” dedi.

İzolasyon ve ambargoların kaldırılmasıyla ilgili konuşan Ataoğlu, “İzolasyon ve ambargoların kaldırılması ile ilgili KKTC ‘de yaşayanların yapacak hiçbir şeyi yok. Ambargoların kaldırılması ile ilgili yapmaya çalıştığımız herhangi bir hareket olursa 300 bin nüfus dediğimiz nüfus, Anavatan‘ın önünde bir takoz olarak durur. Anavatan‘ın önünde takoz olma niyetimiz yok. 300 bin, 400 bin nüfus ne isek bu şekilde devam edebiliriz. Yeter ki Anavatan‘ın önünde takoz olmayalım. Anadolu’nun önünde takoz olma niyetimiz yoksa Anadolu’dan da Kuzey Kıbrıs’a gelinmesini isteriz” dedi.

SAĞLIK TURİZMİ DE HAREKETE GEÇTİ

Bakan Ataoğlu, ülkedeki üniversitelerin yürüttüğü tam donanımlı hastane projelerinin hayata geçmesiyle sağlık turizminde hareketlilik başladığını belirterek, “Üniversitelerimiz de kendi içerisinde olan bu hareketlilik sonrasında kendilerinin gerçekleştirmiş olduğu tam donanımlı hastanelerde faaliyete geçmiştir. Bu da sağlık turizmine de harekete geçirmiştir. Sivil toplum örgütleri ile birlikte yapılan hareket sonunda Dünya Sağlık Örgütü içerisinde ki yerimizi de birçok kavga sonucunda almış bulunmaktayız. Birçok kavga dememin sebebi atmış olduğumuz adımın karşısında yanı başımızda olan Rumlar ile karşı karşıya kalıyoruz. Ciddi kavgalar veriyoruz. Dünya Sağlık Örgütünün içerisindeki yerimizi alırken yine karşı karşıya geldik. En son sağlık ile siyaseti karıştırmayın dedik. Sağlık ile siyaseti karıştırmazsanız sizde aday olun dedik. Öyle de oldu. 54’üncü üye ülke Kuzey Kıbrıs 55’inci üye ülke Güney Kıbrıs oldu. Bizim sayemizde onlarda Dünya sağlık konseyi içerisinde yerlerini almış oldular” diye konuştu.