Amadeus’tan NDC-X programı için Travix ile iş birliği

Önde gelen online seyahat acentesi Travix, Amadeus’un NDC-X programına dahil oldu. Bu iş birliğiyle Travix, dünya çapındaki online seyahat acentelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak NDC temelli bir Amadeus Web Services çözümü için bilgi sağlayacak. Bu çözüm, seyahat acentelerinin NDC standartlarını kullanarak uçuş ve uçuşla ilgili servis alışverişi yapmalarını, sipariş vermelerini, ödeme yapmalarını ve rezervasyona yan hizmetler eklemelerini sağlayacak.

Bu sene Şubat ayında Amadeus, – bir IT sağlayıcısı ve dağıtıcısı olarak-, tüm NDC aktivitelerini, tek çatı altında toplayarak NDC-X programını başlattı. NDC-X programı, Amadeus’un seyahat sektörünü dijitalleştirme yolundaki çalışmalarının devamı niteliğinde. Uçuş, otel, araç kiralama ve sigorta dahil olmak üzere, her kaynaktan (EDIFACT, NDC, tescilli API’lar ve kümelenmiş içerikler) gelen tüm ilgili içeriği herhangi bir kullanıcı arayüzü veya cihazı üzerinden dağıtılmak üzere bir arada toplayan, Amadeus’un seyahat platformunun evriminin bir parçasını oluşturuyor. NDC-X programının parçası olarak, iki şirket de hızlı bir biçimde çalışacak ve online seyahat acenteleri standartlarının pratik kullanımlarına bakacak. Global iş gereksinimleri odak noktası alınarak, çözümün gittikçe güncellenen versiyonları yavaş yavaş piyasaya sürülecek. İlk etapta, iki şirket online seyahat satıcılarına kümelenmiş NDC ve NDC olmayan içeriğe erişim sağlayan bir çözüm belirleyecek. İkinci etapta, Amadeus ve Travix, rezervasyon yapıldıktan sonra bir acentenin sahip olması gereken, değişim, iptal ve yan hizmet ekleme gibi yan hizmet gereksinimlerini belirleyecek.

Travix CEO’su John Mangelaars, “Çeşitli bir içerik dünyasında, NDC olan ve NDC olmayan içeriğin rezervasyonu ve servisi için uçtan uca tek bir sürece sahip olmak hayati önem taşıyor. NDC ile, müşterilerimize daha zengin havayolu içeriği sunmayı umuyoruz ve sonuçta bu bizim daha kişiselleştirilmiş ve farklı bir seyahat deneyimi sunmamıza yardımcı olacak. Amadeus ile beraber çalışıp, online seyahat acenteleri topluluğunu geliştirecek NDC-X programının bir parçası olduğumuz için oldukça heyecanlıyız” diye konuştu.

Amadeus, NDC-X programı Başkan Yardımcısı Gianni Pisanello, “Amacımız, NDC içeriğine erişimi ve diğer içerikle karşılaştırmasını kolay kılmak. Böylelikle  dünyanın her yerindeki seyahat satıcıları ve de sağlayıcıları gezginlerin aradığı tutarlılığı, şeffaflığı ve seçenekleri sunabilecek. NDC-X programımızın bir parçası olarak, aynı zamanda NDC’nin dünya çapında tüm seyahat oyuncularına fayda sağlaması için çeşitli havayolları ve seyahat satıcılarıyla da beraber çalışıyoruz. Bu programın bir parçası olarak Travix ile çalıştığımız için heyecanlıyız” dedi.