Amadeus güçlü büyüme hızını 2018’de de sürdürüyor

Küresel seyahat endüstrisi için ileri teknoloji çözümlerinin önde gelen sağlayıcısı ve işlemcilerinden biri olan Amadeus, yolcu sayısında yılın ilk üç ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 22,7’lik bir artış yakalayarak 416.9 milyon yolcu taşınmasını sağladı.

190 üzeri ülkede hizmet veren seyahat endüstrisinin önde gelen teknoloji sağlayıcısı ve işlemcilerinden Amadeus’un ilk 3 aylık performansını değerlendiren Amadeus Başkanı ve CEO’su Luis Maroto, “Amadeus yeni yıla olumlu finansal sonuçlarla başladı. Yolcu sayımızda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 22.7’lik bir artış yakalayarak, 416.9 milyon yolcu taşınmasını sağladık. Güçlü işletme performansımız yılın ilk üç ayında olumsuz etki eden döviz etkisi dışında, gelir bazında yüzde 8.2, FAVÖK’de yüzde 7.9’luk artış göstermemizi sağladı. Global seyahat sektörünün önde gelen teknoloji partnerlerinden biri olan Amadeus IT Group, S.A., 2018’in ilk çeyreğinde, 305.6 milyon euro düzeltilmiş kâr elde etti. Böylece geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,3 artış gerçekleştirilmiş oldu. Ocak-Mart döneminde Amadeus’un gelirleri, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 3,1 artarak 1,230 milyon euroya ulaşırken, FAVÖK yüzde 7,4 artışla 539 milyon euro oldu. Dağıtım segmentinde, seyahat acentelerinin uçuş rezervasyonu sayısı toplam 160 milyon ile yüzde 3,7 büyüme kaydetti” dedi.

Amadeus’un müşteri tabanında büyümesinin devam ettiğini vurgulayan Maroto, “IT Çözümlerinde, Phillippine Airlines ile Altéa ve bu çeyrek içinde ASA Cape Verde Airports ile ACUS Mobiles için yaptığımız yeni sözleşmelerle müşteri tabanımızda gelişme gördük. Qantas gibi hali hazırdaki müşterilerimizle farklı Amadeus çözümleri için anlaşmalar yaparak upselling çalışmalarımızda da gelişme kaydettik. Uluslararası ayak izimiz genişlemeye devam etti: Yılın ilk çeyreğinde binen yolcu sayımızın yüzde 65,3’ü Avrupa dışında gerçekleşti. Airport IT alanında şu anda dünya genelinde 280 müşteriye hizmet veriyoruz. Yılın geri kalanına güvenle bakıyor ve olumlu bir büyüme trendi gözetmeyi bekliyoruz” diye konuştu.

Yılın ilk üç ayında bir önceki yıla göre yüzde 7.9’luk artış
Bu çeyrekteki finansal performans Amerikan Doları’nın Euro karşısında değer kaybetmesinden olumsuz etkilense de altında yatan iş başarısı güçlü biçimde devam etti. Döviz etkisi dışında hem gelir hem de FAVÖK yüzdesel oranda tek haneli büyüme gösterdi. Finansal büyümeyi yorumlayan Amadeus Başkanı ve CEO’su Luis Maroto, şöyle konuştu: “Amadeus yeni yıla olumlu finansal sonuçlarla başladı. Güçlü işletme performansımız yılın ilk üç ayında, olumsuz etki eden döviz etkisi dışında, gelir bazında yüzde 8.2, FAVÖK’te yüzde 7.9’luk artış göstermemizi sağladı. Olumsuz döviz etkisi ve geçen seneye oranla az olan iş gününe rağmen, dağıtım orta-yüksek tek haneli oranda artış gösterdi. Seyahat acentesi rezervasyonları olarak Asya Pasifik, Orta, Doğu ve Güney Avrupa ile Kuzey Amerika seyahat acentesi uçak rezervasyonları bazında en hızlı büyüme gösteren bölgelerimizdi.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.