“52. ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası” başladı

Dünyanın en büyük turizm buluşması ‘52. ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası’ kapılarını ziyaretçilere açtı. Türkiye’nin 3 bin 79 metrekarelik dev bir stand ile katıldığı fuarda ülkemizin ulusal tanıtım standını Bakan Numan Kurtulmuş açtı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, açılışta yaptığı konuşmada, geçtiğimiz dönemlerde Alman turist sayısında yaşanan düşüşlere değinerek, Türk turizminin yaşadığı kötü günleri artık geride bıraktığını ifade etti. 

Türkiye’yi geçtiğimiz yılın sonu itibariyle 3,5 milyon Alman turistin ziyaret ettiğine vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, 2018 yılının sonunda bu sayının 5 milyona yaklaşmasını ümit ettiklerini söyledi. 

Türkiye’nin geçtiğimiz yıl 32,6 milyon ziyaretçi, 26,5 milyar dolar turizm geliri elde ettiğini ve bunun da Türkiye dostlarının ülkemizden kolay kolay vazgeçmediklerini gösterdiğini belirten Bakan Numan Kurtulmuş şöyle devam etti:               
“Türkiye turizmi geçtiğimiz yıllarda yaşamış olduğu kötü günleri geride bıraktı. Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle 32,6 milyon ziyaretçi, 26,5 milyar dolarlık da bir turizm gelirine ulaştık. Türkiye’nin turizm sektörünün krizlere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu göstermesi bakımından bu sonuç son derece önemlidir. Türkiye’nin dostlarının, Türkiye’den öyle kolay kolay vazgeçmeyeceğini göstermesi bakımından da son derece önemlidir. 

Türkiye’nin geleneksel turizm pazarları olan Avrupa ülkelerindeki dostlarımızın yeniden ülkemizi ziyaret etmiş olmaya başlamaları fevkalade sevindiricidir. Özellikle Alman dostlarımızın 2 yıllık bir düşüşten sonra yeniden Türkiye’yi ziyaret etmeye başlamaları ve yıl sonu itibariyle 3,5 milyonu aşkın Alman dostumuzun ülkemizi ziyaret etmeleri fevkalade önemli ve güzel işaretler taşıyan sevindirici bir sonuçtur. Almanya’dan bu yıl içerisinde gelecek misafirlerimizin sayısının, erken rezervasyon sonuçlarına bakıldığında, 5 milyona yaklaşmasını ümit ediyoruz.”   

İlişkilerin Normalleşmesinden Memnuniyet Duyuyoruz

Türkiye’nin 2018 yılı sonu itibariyle toplam turist rakamında 38 milyon civarında bir turisti ağırlayacağını ifade eden Bakan Kurtulmuş, “Turizmin dili başka, siyasetin dili başka şeydir. Turizmin dilini iyi kullanmayı başarırsak siyasetteki gerginliklerin de yumuşamasına vesile olmamız mümkündür.” dedi.  

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde çeşitli nedenlerle oldukça ciddi bir gerilim süreci yaşadığını hatırlatan Bakan Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Özellikle Avrupa’daki seçim süreçlerinin, aşırı sağcı akımların ve birçok başka siyasi sebeplerin de iki ülke arasında gerilime vesile olduğunu hepimiz biliyoruz. Alman turistler Türkiye’ye gelmeye devam ettikçe ya da turizm sektöründeki karşılıklı olumlu yaklaşımlar sürdükçe siyasetin dilinde de yumuşama olduğunu görüyoruz. Bugün itibariyle Almanya ile aramızda bazı konularda farklılıklar olmakla birlikte süratle aramızdaki siyasi ilişkilerin normalleşmeye başladığını görüyor, bundan da büyük bir memnuniyet duyuyoruz.”

Yeni Dönemde Ortak Tanıtımlar Yapılacak

Türkiye turizminin gelişmesinde Alman turizmcilerinin son derece olumlu katkısı olduğunu dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, bundan sonraki süreçte de Alman turizm sektörünün profesyonelleriyle birlikte yakın bir temas içerisinde çalışmalarını sürdüreceklerini, ortak programlar, paketler üzerinde çalışacaklarını ve ortak tanıtımlar yapmayı devam ettireceklerini söyledi. 

Türkiye turizm sektörünün gelişmesinde Alman tur operatörlerinden, sektörün diğer çalışanlarına kadar herkesin değerli katkılarını biraraya getirerek, hızlı bir şekilde yollarına devam edeceklerine vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Burada Almanya’nın önde gelen turizm şirketleri, tur operatörlerinin temsilcileriyle toplantılar yaparak, önümüzdeki dönemde neler yapılabileceği konusundaki çalışmaları sürdüreceğiz. Yeni dönemde Türkiye’nin turizmdeki ürün çeşitliliğini artırarak sadece deniz, kum güneş değil, bunun dışında tarih, kültür, inanç, yaşlı bakım, sağlık, spor, doğa, dağ turizmi gibi birçok alanda Avrupalı ortaklarımızla müşterek çalışabileceğimizi ümit ediyoruz. Yeni bir takım ürünlerin birlikte üretilmesi konusunda adımlar atacağımızı ümit ediyoruz ve bunun da karşılıklı ilişkilerin gelişmesinde son derece yararlı sonuçlar doğuracağını bekliyoruz.” 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, açılış konuşmasının ardından kurdele keserek, standları gezdi. Bakan Kurtulmuş daha sonra Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Bakanlar Toplantısı’na katıldı. 

52. ITB Berlin Turizm Borsası

Kültür ve Turizm Bakanlığınca destinasyon odaklı bir tanıtım anlayışıyla oluşturulan ve Antalya, Ege, İstanbul/Marmara ile Anadolu’nun öne çıkarılacağı 52. ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası’ndaki Türkiye standında, THY ile birlikte, 20 seyahat acentası, 50 otel, 20 valilik ve 40 birlik, dernek, belediye ile kalkınma ajansı yer alıyor. 

Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu ile 2018 Troia Yılı tanıtım etkinliklerinin öne çıkartıldığı dev tanıtım standında kurulan sanatçı mahallesinde geleneksel el sanatçılarının çalışmaları ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.    

Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilen ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası 11 Mart’a kadar ziyarete açık olacak. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.