3. Uluslararası Gastronomi Kongresi düzenleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesiyle gerçekleştirilen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı kapsamında düzenlenen 3. Uluslararası Gastronomi Kongresi’nde konuşan Bakan Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin gastronomi alanında en rahat konuşabilecek ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Günümüz dünyasında yaygınlaşan restoran zincirleri ve fast food kültürüne değinen Bakan Kurtulmuş, “Özellikle millî kültürlerin küresel kültürün baskısı altında ezildiği günümüz dünyasında en fazla örselenen alanlardan birisi de millî gastronomidir ya da millî mutfak kültürleridir.” dedi.

Restoran zincirleri, fast food ve tek düze yeme içme alışkanlıklarının bütün insanları etkilediğini dile getiren Bakan Kurtulmuş, Türkiye gibi mutfak kültürünün çok zengin olduğunu hatırlatarak, tatları ve sunumlarıyla büyük bir zenginliğe sahip olan Türkiye’nin bu zenginliğinin farkına varması gerektiğini söyledi.

Mutfağımızın adeta kültürel bir harman olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, sofralarımızın en büyük zenginliklerimizi oluşturduğunu kaydetti.

Dünyada bu kadar çeşitliliğe sahip bir başka ülkenin daha olmadığına işaret eden Bakan Kurtulmuş, “Bizim mutfaklarımızda aş besmele ile pişer, insan sevgisiyle yoğurulur ve o aşın ateşi insanlığın kardeşlik, dostluk ateşidir. Türkiye’nin bu değerlerini geliştirmek, ciddi bir şekilde yeniden ortaya koymak, tüm bölgelerimizin güzel mutfaklarının zenginliklerini misafirlerin önüne koymak turizmimizi daha da geliştirecek bir adım olacaktır.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.