“2017 hedefimiz 1 buçuk milyon turist”

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, turizmde 2017 hedeflerinin 1,5 milyon turist olduğunu söyledi.

KKTC’nin tanıtım faaliyetleri kapsamında Antalya’ya gelen KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Türkiye’de KKTC’nin turizm potansiyelini anlatmak amacıyla “KKTC Tanıtım Günleri” etkinliği başlattıklarını anımsatarak, “3 Ağustos 2016 tarihinde Ordu-Giresun Havalimanı’ndan KKTC’ye direkt uçuşlar başladı. Bu nedenle ilk tanıtım etkinliğini Ordu’da yapmak istedik. O günden bugüne Ordu’dan seferler gayet düzgün ve düzenli şekilde devam ediyor. Bu zamana kadar 8 ilde düzenledik ve etkinliklerimiz sürecek. Tanıtım programları sayesinde ilk kez geçen kış KKTC‘deki otellerde ortalama yüzde 80 doluluk yaşandı. Yüzde 80 doluluk yaşandıktan sonra turizmin sadece yaz döneminde değil, 12 ay boyunca yapılabilecek bir etkinlik olduğunu gördük. Geçen kış döneminde otellerde ortalama doluluk yüzde 80’lerde gerçekleşti, 4 ve 5 yıldızlı otellerde ise yüzde 100’lere yaklaştı. Bu nedenle tanıtımlara da 12 ay boyunca devam etmeye karar verdik. Anadolu’nun değişik illerinde yapacağımız tanıtım etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Tanıtım çalışmalarının sadece Türkiye’de yapılmadığı, İngiltere, Azerbaycan ve İran’da da çeşitli faaliyetlerde bulunulduğunu söyleyen Ataoğlu, Almanya’da da bir etkinlik gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti.

SPOR TURİZMİ

Turizmi sadece deniz, kum ve güneş olarak görmediklerini ifade eden Ataoğlu, “Kıbrıs’ta spor turizminde de ciddi etkinlikler yapılıyor. Dünya çapında bir bisiklet etkinliğini Kıbrıs’ta yaptık. Dalış, dağcılık, yürüyüş etkinlikleri yapıyoruz. Yürüyüş etkinliklerine yabancıların ciddi şekilde rağbet gösterdiklerini görüyoruz. Bu nedenle yürüyüş yollarını geliştirmeye başladık” dedi.

“2017 HEDEFİMİZ 1,5 MİLYON TURİST”

Bakan Ataoğlu, KKTC’ye 6 ayda gelen turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artış gösterdiğine dikkati çekerek, “2017 hedefimiz geçen yıla göre yüzde 50 artış ve 1,5 milyon turist” diye konuştu.